Türkiye’de en yaygın görülen hastalık belli oldu

“Global Sağlık Sektörü ve Medikal Turizm Trendleri” başlıklı rapor yayımlandı. Söz konusu raporda Türkiye'de en yaygın görülen hastalığın kalp hastalığı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de en yaygın görülen hastalık belli oldu
banner58

Küresel ve yurt içi pazarda sağlık harcamalarına, sağlık sektörünün genel durumuna ve medikal turizmin gelişim seyrine dair ipuçları sunan “Global Sağlık Sektörü ve Medikal Turizm Trendleri” başlıklı rapor yayımlandı.

Dünya Bankası, Worldometer, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı gibi açık kaynaklardan elde edilen verilerden derlenen rapor, küresel salgın sonrası sağlık endüstrisinin güncel durumuna ışık tuttu.

Türkiye’de en çok kalp hastalıkları görülüyor

2019 verilerine göre dünya çapında en sık görülen ölüm nedenleri arasında yaklaşık 9 milyon ölümle iskemik kalp hastalığı yer alırken, bu hastalığı felç ve KOAH izledi. Kronik hastalıkların sebep olduğu ölüm sayısında ise kardiyovasküler hastalıklar 17,86 milyonla başı çekti.

2021'de Türkiye'de en yaygın görülen hastalığın %22 oranla kalp hastalığı olduğu görülürken, %13 oranla bronş, akciğer kanseri ve inmenin yaygın hastalıklar arasında ikinci sırada konumlandığı tespit edildi. Bu hastalıkları ise %9 ile KOAH, depresyon ve sırt ve bel ağrıları izledi.

Gelişmiş ülkelerde azalıyor, bizde artıyor

Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin gelişmiş ülkelerde azalma eğilimi gösterdiğine dikkat çeken Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu, “Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarına ilişkin görülen yüksek oranlar, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı gibi faktörlerle açıklanabiliyor” yorumunda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER