Geri dönüşümde yeni sistem uygulamaya giriyor. 2025’te uygulamaya alınması planlanan depozito iade sistemi için hazırlıklar başladı. 5 bin noktada iade sistemi kurulması planlanıyor.

GERİ DÖNÜŞÜME KATKI

Milliyet'in haberine göre, vatandaşa iade ettiği her bir şişe veya kutudan artık ödeme alacak. Ülke genelinde 2025’te uygulamaya alınması planlanan depozito iade sistemiyle 0.1 litre ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları geri dönüşecek.

Belediyeler, Millet Bahçeleri ve üniversitelerden başlamak üzere; zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoran ve kafeteryalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar uygulamaya dahil edilecek.

Odasındaki yatağını getirip restoranın ortasına yattı Odasındaki yatağını getirip restoranın ortasına yattı

DEPOZİTO ÖDEME TUTARI BELLİ OLDU

Vatandaşa iade ettiği her bir şişe/kutu için 25 kuruş depozito ödenecek. Vatandaş biriken paralarını alışverişlerde kullanılabilecek.

PARALAR E-CÜZDAN HESABINA AKTARILACAK

Depozito bedeli, bakanlığa bağlı Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında toplanacak. Vatandaş biriken paralarını alışverişlerde kullanılabilecek.

Editör: Meryem TORUN