Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve Trabzonspor Kulübünün eski başkanlarından Mehmet Ali Yılmaz vefat etti. Yılmaz'ın İstanbul Beşiktaş'taki evinde ölü bulunduğu öğrenildi.

Trabzon’un Of ilçesinde doğan Mehmet Ali Yılmaz, ortaokulu Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nda, liseyi de Haydar Paşa Lisesi’nde okudu. Lisede okurken 16 yaşında memleketinde evlendirilince okula ara verdi. Bir yıl ilkokulda vekil öğretmenlik yaptı. 1965 yılında İstanbul’a geri döndü ve liseye devam etti. Eşi memlekette kaldı. 1971 yılında Üniversite eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde tamamladı.

İnşaat mühendisi olarak iş hayatına atıldı. Askerlik görevini; 1 Temmuz-1 Kasım 1975 arası İzmir Narlıdere İstihkam Er Eğitim Alayı'nda kısa dönem olarak yaptı.1973 yılında "TEK-ART" adlı inşaat şirketini kurarak inşaat sektörüne girdi. 1978 ve 1988 yılları arasında 10 kez Türkiye Vergi Rekortmeni oldu.

1979 yılında Türkiye İthalat İhracat Bankası'nın (Titibank-İmpexbank) sahibi oldu. Bankacılık da yapan Mehmet Ali Yılmaz, 1988 yılında bankayı elden çıkardı. Basın sektörüne 1983 ile 1989 yılları arasında Güneş gazetesine sahip olarak girdi.

Aile ve Gençlik Fonu Ödemleri Bugün Başlıyor! Aile ve Gençlik Fonu Ödemleri Bugün Başlıyor!

1996 yılında Antalya Kemer’de Zigana Tatil Köyü’nü faaliyete geçirerek de turizm sektörüne de girdi.

1991 ile 1995 yılları arasında 19. Dönem DYP'den Trabzon milletvekili oldu. 49. ve 50. Dönem hükümetlerinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.

Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanı olan Mehmet Ali Yılmaz, 1982-2001 yılları arasında, çeşitli dönemlerde Trabzonspor Kulübü Başkanlığı yaptı.

Mehmet Ali Yılmaz, Basın Konseyi, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Mühendisler Odası, Müteahhitler Sendikası üyesidir.

Uydu üzerinden yayın yapan "TVem" kanalı, Trabzon'da yayın yapan Zigana TV ve Zigana FM gibi medya kuruluşlarının da sahibi idi.

16 yaşında iken evlendirilen Yılmaz'ın Fatma, Türkay, Serpil, Soner ve Zeynep adlarında beş çocuğu oldu.

Editör: Meryem TORUN