Diyarbakır'da terör örgütü paçavrası, Kürdistan tezahüratı ve bıçaklar. Futbol dışında her şey vardı

Maç yayını olmayan Amedspor Bursaspor maçına, futbol dışında yaşananlar damga vurdu. Terör örgütü paçavraları açıldı, 'Kürdistan' sloganları atıldı, oyunculara bıçak atıldı.

CÜNEYT ALKIŞ / SAYFA16

TFF 2. Lig 6. hafta maçında 25 Eylül Pazar günü futbol anlamında olmasa da güvenlik anlamında kritik bir maç oynandı. Ve maalesef 1 haftadır Bursaspor taraftarlarınca söylenenler gerçekleşti ve dün akşam Diyarbakır'da futbol müsabakasının çok ötesinde şeyler yaşandı.

Bursaspor taraftarı ve tribün grupları hafta başından itibaren, Amedspor-Bursaspor arasında oynanacak maçın daha önce Amedspor maçlarının bir kısmını canlı yayında veren TRT Kürdi'de yayınlanması gerektiğini, yayını olmayan ligde maçların ev sahibi takımın youtube hesabında yayınlanmasına rağmen, Amedspor'un bunu bile yapmayacak olmasının planlı bir tercih olduğunu, yaşanabilecek çirkin olayların gösterilmesinin engellendiğini belirtmiş; maçın mutlaka yayınlanması gerektiğini, Bursalı siyasilerin ve mülki amirlerin takımı orada yalnız bırakmaması gerektiğini söylemiş ve kamuoyunun dikkatini bu maça çekmişti.

Ancak hiç bir uyarı dikkate alınmadı. Maç ne TRT'den veya başka bir televizyondan, ne de youtube hesabından yayınlandı. Yanı sıra Bursalı siyasilerin ve mülki amirlerin hiç bir tanesi takımla birlikte Diyarbakır'a gitmedi. Keza, basın mensupları götürülmedi. Sadece Başkan Ömer Furkan Banaz ve bir kaç yönetici gitti. Gencecik çocuklardan oluşan Bursaspor takımı ve teknik heyeti orada tamemen yalnız bırakıldı. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü her ne kadar güvenlik önlemleri alsa da maç boyunca yaşananlar tüm Türkiye'nin gündemine oturdu.

NELER YAŞANDI?

Teknoloji çağında, 80'li yıllardaki radyo yayınına dahi razı olacak taraftarlar bundan bile mahrum bırakıldı. Yayınlanamayan, dinlenemeyen, istatistik tutulamayan, basın mensuplarının götürülemediği, ne olup bittiği bilinemeyen bir maçta, futbol dışında ne varsa hepsi yaşandı. İlk olarak Bursaspor'un kaldığı otelde gece yarıları havai fişekler atıldı, takım rahatsız edildi, uyutulmadı, korkutuldu.

Maç günü ise, Bursaspor zırhlı otobüslerle, yoğun güvenlik önlemleri altında stada girdi. Maç öncesi saha kontrolü için yeşil zemine ayak basan Bursasporlu futbolcular, yoğun bir tepki, yabancı madde ve küfürle karşılaştı. Polis eşliğinde soyunma odasına geri döndü. Maç ısınması zor şartlar altında gerçekleştirildi. Maç başladıktan sonra tribünde 'Kürdistan' sloganları atıldı, terör örgütünün paçavraları açıldı, maç boyunca Bursa ve Bursaspor'a küfür edildi. Oyuncular taç ve korner atışlarında yabancı maddelere maruz kaldı.

Kaleci Canberk Yurdakul'a bıçak atıldı ve bıçak görevliye teslim edildi. Saha kenarında ısınmaya giden yedek futbolculara taraftarlar tepkileri ve attıkları yabancı maddelerle müsaade etmedi. Polis kalkanları altında egzersiz yaptılar. Yaş ortalaması 21 civarında olup kadrosunda da 15-16 yaşında çocuklar olan takım, tüm bunlara maruz kalmasına rağmen futbolun içinde kalmaya çalıştı.

Tüm bunlar sonucunda Bursaspor yine zırhlı otobüslerle havalimanına götürüldü ve gece geç saatlerde Bursa'ya indi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2022, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER