Bülent Uygun Hakaret İddiasıyla Yaklaşık 1500 Kişiye Dava Açtı! Bülent Uygun Hakaret İddiasıyla Yaklaşık 1500 Kişiye Dava Açtı!

Türkiye'nin önemli inanç turizmi rotalarından olan dünyaca ünlü Sümela Manastırı'nın tüm alanları 2022'de ziyarete açılmıştı.

Trabzon'da Altındere köyü sınırları içinde dik bir vadi yamacında yer alan Sümela Manastırı'na çirkin bir saldırı yapıldı.

Bazı ziyaretçiler, Sümela Manastırı'nın iç duvarlarına isimlerini kazıdı.

Bu görüntü sosyal medyada tepkiye yol açtı.

SÜMELA MANASTIRI NEREDEDİR?

Trabzon’un Maçka İlçesi'nin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır.

Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür. 

Meryem Ana adına kurulan manastırın "Sümela" adını "siyah" anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de Sümela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.

Editör: Meryem TORUN