Suudi Arabistan'da Türk gazeteci Kurtuluş Demirbaş'a yönelik bir skandal yaşandı. U19 futbol maçlarını takip etmek üzere Suudi Arabistan'a giden Türk gazeteci Demirbaş, 6 Temmuz'da kayıplara karıştı.

GÖZALTINA ALINMASININ PERDE ARKASI...

Ankara'da Toplu Ulaşıma %40 Zam! Ankara'da Toplu Ulaşıma %40 Zam!

Edinilen bilgilere göre, kameraman olarak çalışan Demirbaş, maçları takip etmek üzere gittiği Suudi Arabistan'da gözaltına alındı. Gazeteci Demirbaş'ın gözaltına alınarak ortadan kaybolması, Türkiye gündemine bomba gibi düştü. İşin aslı ise Türkiye Today istihbarat servisi tarafından ortaya çıkarıldı.

Türkiye Today ekibi ortaya çıkardı! Suudlar Türk gazeteciyi Cemal Kaşıkçı cinayetinden alıkoymuş - 2. Resim

KAŞIKÇI CİNAYETİNE İLİŞKİN SÖZLERİ BAŞINI YAKMIŞ

Demirbaş'ın gözaltına alınma nedeninin ABD'de yaşayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamalar olduğu öğrenildi. Hükümeti eleştiren Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda Suudi Arabistan hükümetine bağlı görevliler tarafından öldürülmüştü.

Türkiye Today'in ulaştığı bilgilere göre, Demirbaş 5 Temmuz'da işini bitirmiş ve kameramanlar için ayrılmış bir odada eşyalarını toplarken orada bulunan yerel halkla sohbet ediyordu. Ancak İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşamadığı için kendini ifade etmekte zorlandı. Sohbet sırasında konu Kaşıkçı cinayetine geldiğinde Demirbaş kendini İngilizce olarak ifade edemedi ve Kaşıkçı'nın bir fotoğrafını gösterdi.

Türkiye Today ekibi ortaya çıkardı! Suudlar Türk gazeteciyi Cemal Kaşıkçı cinayetinden alıkoymuş - 3. Resim

PASAPORTU VE EŞYALARI İADE EDİLDİ

Bu sırada orada bulunan ve konuşmaya tanık olan Suudi sağlık görevlilerinden biri dışarı çıktı ve bir Suudi polis memuruyla birlikte geri geldi. Bu noktada polis memuru Türk gazeteciyi gözaltına aldı. Suudi yetkililer Demirbaş'ın pasaportunu ve diğer eşyalarını iade ederken, duruma şaşıran ekip arkadaşları olaya müdahale edemedi. Tutuklanmasından bu yana Demirbaş'ın nerede olduğu ya da gözaltına alındığına dair bir bilgi de yok.

Türkiye Today ekibi ortaya çıkardı! Suudlar Türk gazeteciyi Cemal Kaşıkçı cinayetinden alıkoymuş - 7. Resim

EŞİ BAKANLIĞA BAŞVURDU

Demirbaş'a yakın kaynaklar, sosyal medyada çok aktif olmadığını ve Kaşıkçı cinayeti gibi siyasi konular hakkında fazla konuşmadığını söylüyor. Ancak Suudi Arabistan'dayken yanlış zaman ve yerde kendini ifade etmeye çalıştığı söyleniyor.

Türk gazeteci Kurtuluş Demirbaş'ın eşi Pınar Demirbaş, eşinin Suudi Arabistan'da kaybolmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Eşi, Kurtuluş Demirbaş'ın 6 Temmuz'da gözaltına alındığını ve o tarihten bu yana kendisinden haber alınamadığını söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Pınar, eşinin gözaltına alındığını Cidde'deki Türk Konsolosluğu'na bildirmiş ve Dışişleri Bakanlığı'ndan acil yardım talep ederek eşinin güvenliğinden endişe ettiğini ve durumlarının açıklığa kavuşturulmasını istemiştir. Ancak o anda yardımcı olamadılar.

Türk Dışişleri Bakanlığı'na göre, Demirbaş'ın nerede olduğu ve gözaltına alınma nedenleri hakkında Suudi yetkililerden bilgi talep edildi. Açıklamada, "Suudi makamlarından gecikmeksizin resmi olarak bilgi talep ettik. Konu yakından takip ediliyor ve aile düzenli olarak bilgilendiriliyor" denildi.

Editör: Meryem TORUN