Türkiye rekor sıcaklık derecelerini yaşıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü mevsim normalleri üzerinde bir sıcak hava dalgasının ülkeyi batı bölgelerinden başlayarak etkisi altına alacağını açıklamıştı.

İstanbul Valiliği zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda uyardı.

Bu yıl dünyanın birçok yerinde yaşanan rekor sıcaklıkların nedenleri üzerine ” tartışmalar sürerken 6 Temmuz 2023 tarihi dünya üzerinde ortalama yüzey sıcaklığının 17,23 dereceyle rekor kırdığı gün olarak kayıtlara geçti.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden “El Nino” Uyarısı

Dünya Meteoroloji Örgütü, 3 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı basın açıklamasında Pasifik Okyanusunda “El Nino” koşullarının oluştuğunun gözlemlendiğini ve 2023’ün ikinci yarısında bu fenomenin küresel etkilerinin görülme ihtimalinin  olduğunu belirtmişti. Örgütün 4 Temmuz’da yaptığı açıklamayla ise 7 yıldır ilk kez gözlemlenen “El Nino” koşullarının %90 ihtimalle tüm dünyada görüleceği açıklandı ve hava olaylarına karşı hazırlıklı olma ve geçim kaynaklarını kurtarmanın hayati önem taşıdığını vurguladı.

El Nino - Güney Salınımı (ENSO) Nedir?

Temmuzun ilk haftalarında gözlemlenen sıcaklık artışlarının ardından El Nino adı verilen iklim olgusunun Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkeyi etkilemesi bekleniyor. Bilim insanlarına göre, küresel ısınma kaynaklı sıcaklık artışı ve El Nino birleşerek aşırı sıcak hava olaylarına sebep olacak. 

Kamuoyunda dönem dönem tartışmalara dahil olan “El Nino” aslında bilim insanları tarafından El Nino- Güney Salınımı (ENSO) döngüsü olarak adlandırılan fenomenin bir parçası. El Niño-Güney Salınımı, orta ve doğu tropikal Pasifik Okyanusu'nun su sıcaklığındaki değişikliklerle tetiklenen ve tekrarlayan bir iklim örüntüsü olarak tanımlanıyor. Yaklaşık üç ila yedi yıllık dönemlerde, tropikal Pasifik Okyanusu'nun geniş bir alanında yüzey suları normalden 1°C ila 3°C arasında ısınıyor veya soğuyor. El Nino, sıcak suyun daha fazla yayılması ve yüzeye yakın kalması anlamına geliyor. Bu durumda, atmosfere daha fazla ısı salarak daha nemli ve daha sıcak hava yaratıyor. El Nino’nun karşıtı olan “La Nina” ise ticaret rüzgarlarının hızlandığı ve yüzey sularının batıda ısınırken doğuda soğuduğu koşula verilen isim. El Nino ve La Nina koşulları genellikle 9 -12 ay arası sürüyor. 

El Nino koşullarının belirgin etkilerinin 2024’te ortaya çıkması bekleniyor.

Editör: TE Bilisim