A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Milletler Ligi’nin 2. Etabı için ABD’ye gitmek üzere yola çıktı. Tarifeli uçak ve ekonomi sınıfında giden milli sporcular, Türk Hava Yolları’na (THY) tepki gösterdi.

Filenin Sultanları’nın uçaktaki görüntüleri sosyal medyada gündeme oturdu. 

THY'DEN AÇIKLAMA

Tepkilerin ardından THY’den açıklama geldi. THY Basın Müiaviri Yahya Üstün şu ifadeleri kullandı:

''Gerek ulusal, gerek de global düzlemde sporun ve sporcunun en güçlü sektörel destekçilerinden biri olan markamızın, sponsoru olduğu tüm federasyonlarımız için yıllık uçuş kapasitemiz dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yapılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır.''

THY'DEN SONRA TVF DE AÇIKLAMA YAPTI

THY’nin topu attığı Türkiye Voleybol Federasyonu da yaşananlar üzerine bir açıklama yaptı.

TVF’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kamuoyunun Bilgisine

2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir.  Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir.

Burdur Devlet Hastanesi'ndeki Diyaliz Skandalıyla İlgili Flaş Gelişme! Burdur Devlet Hastanesi'ndeki Diyaliz Skandalıyla İlgili Flaş Gelişme!

Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir. 

THY, talebimize istinaden TVF’nin tüm faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir. Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır.

THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir. Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır. 

Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir. 

Saygılarımızla,

Türkiye Voleybol Federasyonu

Editör: Meryem TORUN