Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Ünlü Türk matematikçi ve fizikçi Feza Gürsey ile Profesör Süha Pamir'in tek çocuğu olan Dr. Yusuf Gürsey, bir araba kazası sonucu hayatını kaybetti.

11 Şubat 1954'te New Haven'da dünyaya gelen Dr. Yusuf Gürsey, babası Feza Gürsey'in bilimsel izinden giderek kendisi de bir fizikçi oldu. 

Feza Gürsey, çalışmalarıyla Yale Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde tanınmış bir akademisyendi. Gürsey, 60'lı ve 70'li yıllarda kuantum alan teorisi ve büyük birleşik alan üzerine yaptığı teorik fizik çalışmalarıyla tanındı. Özellikle Pauli-Gürsey dönüşümleri ve doğrusal kiral Lagrangian üzerine yaptığı çalışmalar önemliydi.

1975 yılında Yale Üniversitesi'nden Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler alanında lisans derecesini alan Yusuf Gürsey, daha sonra Elektrik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Araştırmacı olarak çalıştığı Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'nda geçirdiği dönemlerin ardından Türkiye'ye dönerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde doçent olarak görev aldı.

Emekli olduktan sonra dil araştırmalarına yönelen Gürsey, eski dilleri inceledi ve Arapça tercümanı olarak çalıştı. Ayrıca, barış ve adalet konularında aktif bir rol oynadı ve uzun süredir New Haven'daki barış konseyinin üyesi ve şehrin barış komisyonunda yer aldı.

Dr. Yusuf Gürsey, bir araba kazası sonucunda hayatını kaybetti. Cenazesi New Haven, CT Adli Tıp Kurumu'nda bulunan ve Amerika'da yakınları olmayan Gürsey'in cenazesinin Türkiye'ye gönderilebilmesi için GoFundMe üzerinden yardım kampanyası başlatıldı. 

Patiswiss Çikolatanın Sahibi Kim? Patiswiss Çikolatanın Sahibi Kim?

Editör: Meryem TORUN