İsrail'in Gazze'de kadın, çocuk, yaşlı demeden işlediği savaş suçları artarak devam ediyor. Gazze'ye Ekim 2023'ten bu yana düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin 96'ya yükseldi.

Refah'ta çadırlarda yaşayan sivillerin bombalanması bütün dünyanın öfkesine sebep olurken, İsrail bu vahşetine "trajik hata" olarak kabullenmek zorunda kaldı. 

Filistin'de yaşanan bu zulümler karşısında, bölgedeki halka dünyanın pek çok ülkesinden ünlü isimler de paylaşımlarıyla destek verirken yazar Azra Kohen'in takipçilerine verdiği cevap şaşkınlık ve öfkeye sebep oldu.

Bir takipçisinin görüşlerini sorduğu yazar Azra Kohen, Filistinli ailelerin çocuklarını bombaların atılacağı yere, İsrail'in uyarı yapmasına rağmen bilerek götürdüğünü iddia ederek, "Yavrusunu korumayan yem eden hiçbir kimse yaşamı hak etmiyor" ifadesi tepki çekti. 

Ünlü ilahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti! Ünlü ilahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti!

Kohen'in tepki çeken yorumu tam olarak şöyle:

Yazar Azra Kohen'in skandal Filistin tartışması: Çocuklarını bombaların atılacağı yerlere bilerek götürüyorlar! - 1. Resim

BU SÖZLER İLK DEĞİL

Bu yorumun ardından Kohen'in Filistinlileri benzer sözlerle hedef aldığına dair paylaşımlar da yapıldı. 

Kohen, o paylaşımında ise, "Kendi soyunu korumayan her ulus lanetlenir ve tabii kendi soyunu demagoji için kullanan, bomba atılacağı anons edildiği halde, bölge uyarıldığı halde çocukları köşelere koyup ellerinde kamera ile bekleyen bu kişilerin yok olmasını diliyorum. Kendi çıplak ellerimle yok olmalarına yardım edecek kadar..." ifadeleri dikkat çekiyor.

Yazar Azra Kohen'in skandal Filistin tartışması: Çocuklarını bombaların atılacağı yerlere bilerek götürüyorlar! - 2. Resim

AYLARCA ÖNCEKİ BİR VİDEOYU KASTETTİM

Azra Kohen sosyal medyada tepkilerin artmasının ardından Instagram hesabından bu yorumlarına dair açıklama paylaştı.

"Hakikat..." başlığıyla yayınladığı videoda Kohen, yaptığı yorumun aylar önce kendisine gönderilen bir video ve bir grup hakkında olduğunu söyledi.

"Bundan aylar önce bana bir video gönderildi, paylaşmam rica edildi. Videoyu paylaşacaktım ama biraz araştırınca çocuklarını istismar eden bir grup tarafından üretildiği ortaya çıktı videonun. Bunun üzerine bana videoyu gönderenleri sorgulamak zorunda kaldım. Bu yüzden o kişilerle yoğun bir tartışmaya giriştim sosyal medyada. 

Yazar Azra Kohen'in skandal Filistin tartışması: Çocuklarını bombaların atılacağı yerlere bilerek götürüyorlar! - 3. Resim

AZRA KOHEN KİMDİR?

1979 yılında İzmir'de dünyaya gelen Azra Kohen, çeşitli mecralarda "Azra Sarızeybek", "Azra Akilah Kohen" gibi isimlerle anıldı. Asıl soyadı "Sarızeybek" olan yazar, 2011 yılında Sadok Kohen ile evliliğinden sonra "Kohen" soyismini aldı ve bu şekilde anıldı. Kaleme aldığı eserlerin kimisinde de "Akilah" takma adını kullandı. 2013 yılında piyasaya sürülen ilk kitabı "Fi" ile tanınmaya başladı. Bir üçleme olan bu kitabı "Çi" ve "Pi" takip etti. Devamındaki süreçte, "Fi" kitabından uyarlanarak aynı isimle internet platformlarında bir dizi yayınlandı. Bu dizi sayesinde Azra Kohen daha çok ün sahibi oldu. Uzun süre kitapçıların best-sellerin raflarında yerini alan "Gör Beni", "Aeden" gibi kitaplar yayımladı. Yazar, aynı zamanda Elele Avon Yılın Yazarı Ödülü'ne sahiptir.

Editör: Meryem TORUN