Gazeteci Murat Ağırel'in son kitabı Havala çıktı. Havale anlamında gelen Havala, kara para aklamak için kullanılan bir sistem.

Gazeteci Murat Ağırel, bu kitapta Türkiye’de son yıllarda giderek daha sık duyduğumuz para transferi sistemi “Havala”yı ve kara paranın nasıl aklandığını masaya yatırıyor.

Murat Ağırel, Havala'yı; "Aslında bu sistem yüzyıllardır kullanılıyor. Eski çağlarda ticaret yapılırken haramilerin ya da soyguncuların saldırılarına uğruyor kervanlar… Dolayısıyla üstündeki değerli eşyaları çaldırmak istemeyenler bunu güvenli bir yere bırakıyor. Sadece aracılar vasıtasıyla birbirleri arasında değiş tokuş yapıyorlar. Çok eski yıllardan itibaren Arap Yarımadasında kullanılan sistemken tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Bugünkü bankacılık sisteminde havale işleminin kökeni havala. Çok daha hızlı ve iz bırakmadan yapılan bir transfer olduğu için de bütün yasadışı kişiler bu sistemi kullanıyor" olarak tanımlıyor.

GJvxeVeWQAAka7d

Murat Ağırel kitapla ilgili farklı yayın organlarına verdiği demeçlerde şu ifadeleri kullanıyor:

Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyalize Giren Hastalar Ölüyor! Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyalize Giren Hastalar Ölüyor!

"Havala sistemi Avrupa'da çok büyük şekilde işlem hacmine sahip. Toplam işlem hacmi 500 milyar euro. Türkiye'de bir dövizci ve kuyumcu çetesi yakalanıyor. Almanya’dan Türkiye’ye kurdukları mücevherat şirketleri ile 250 milyon euro para aktarıyorlar. Türk polisi bunları denetliyor, takip ediyor. Daha sonra FETÖ'nün gaybubet evlerinin finanse edildiği ortaya çıkıyor. 

Bu sistem Türkiye'de oldukça yaygın. Git Fatih'e, git Kapalıçarşı'ya birçok dövizci ve kuyumcunun bu sistemi yürüttüğünü bizzat görürsün. Bazıları gerçekten kara para aklamak için yapıyor. Ülkemizde kontrolsüz göç ve sığınmacı var. Kaçak var. Bu kişiler ailelerine para göndermek için bu sistemi kullanıyor. Mesela Zeytinburnu'nda gelen ihbar üzerine polis söz konusu yeri takibe alıyor. En son 7 tane Afgan içeri giriyor, baskın yapıyorlar. Cep telefoncusu ama havala merkeziymiş. Bana bilgi veren kişiler İran'la, Azerbaycan'la, Ukrayna'yla ve birçok yerle yaptığımız ticaretin bu merkezlerden yapıldığını söyledi."

Kaynak: Medyascope-Birgün