Eşi Ali Sabancı’nın Temmuz 2023’te Yunan adalarına tekneyle yaptıkları turda geçirdikleri kazanın ardından Vuslat Doğan Sabancı’nın tedavi görmek için gittiği ABD’den Türkiye’ye döndüğü ve kameralar karşısına ilk kez ortaya çıktığı sergi yoğun ilgi gördü. 

22-30 MAYIS’TA ZİYARETE AÇIK

22-30 Mayıs tarihleri arasında Karaköy’deki Tophane-i Amire’de ziyarete açık olan “Emanet” başlıklı sergi ilk olarak gazetecilere gezdirildi. 

Sergi turuna sanatçı Vuslat’ın yanı sıra serginin küratörü Ebru Yetişkin de katıldı. 

Sergide daha önce Baksı Müzesi’nde sergilenen eserlerin yanı sıra bazı yeni eserler de yer aldı. 

Bu eserlerden biri, “Emanet” kelimesinin Anadolu’nun 9 kadim dilinde yazılışının yer aldığı bir eserdi. Vuslat bu eserde yer alan dillerin tamamını saydıktan sonra “Bunlar bizim, hepimizin dilleri” dedi. 

Vuslat ise şunları ekledi: 
“Emanet ile birlikte bir de armağan kavramı var. Emanet aslında bir davet. Bir de armağan var. Armağan ise birbirimiz arasında verdiğimiz, kendi egomuzdan, yapmak istediklerimizden bir es verip kendi ruhumuzu görebilmemiz için bir fırsat.”

VUSLAT: HAYATA VERDİĞİM ANLAM DEĞİŞTİ

Bircan Bali'den Flaş Dilan Polat ve Hadise İddiası! Bircan Bali'den Flaş Dilan Polat ve Hadise İddiası!

Patronlar Dünyası muhabiri Mustafa Ali Aykol'un “Bu serginin yaşamı kutlayan bir sergi olduğu söylendi. Peki sizin bir önceki serginizle bu sergi arasında yaşama, bu sergiye ve eserlere bakışınızda bir değişiklik oldu mu? Olduysa nasıl oldu?” sorusuna Vuslat şu cevabı verdi: 
“Bir önceki, Baksı’daki sergide serginin ortasında yine Yaşamın Göbek Bağı eseri vardı. Ancak verdiğim anlam biraz daha farklılaştı sanırım. Hayata verdiğim anlam farklılaştı. Şimdi bu eseri yeniden install ederken (yerleştirirken) ve Masal eseri üzerinde yeniden çalışırken hayatı kutlamaya ve anı yaşamaya daha fazla ağırlık verdim.

Her bir halkayı hayatımızdaki anlar olarak düşündüm. Çünkü en büyük emanet yaşamın kendisi. Birçok zaman bir şeylerle meşgulüz ama o anı yeterince kutlamıyoruz. O anın değerinin farkına varmıyoruz. Sanırım sanatçı olarak bunların en fazla farkında olduğum dönemde olduğum için bunlar daha çok ortaya çıktı.

Baksı’daki sergide taş, toprak, hikayeler, sözel unsurlar daha ön plandaydı ama bu sergide daha çok şahsi yaşadıklarım, içime dönerek var. Orada doğdu, burada büyüyor.”

ALİ SABANCI KATILMADI 

Sergi boyunca tüm gazeteciler ile yakından ilgilenen ve hepsiyle tek tek sohbet eden Vuslat’ın sağlığı yerindeydi. 

Vuslat, tedavi sürecinin ardından iyileşme sürecinin devam etmekte olduğunu söyledi. 

Sabah turu gazeteciler için organize edildiği için Vuslat ve sergi küratörü Ebru Yetişkin ile sergi görevlileri dışında etkinliğe katılan olmadı. 

Temmuz 2023’teki kazanın ardından birlikte hiç gözükmeyen eşi Ali Sabancı dahil hiçbir aile üyesi de etkinlikte yer almadı. 

Kaynak: Patronlar Dünyası