Yemen'de Arap Baharı sürecinde 2014'te başlayan iç savaşın yanı sıra dün gece yarısı ABD ve İngiltere tarafından da bombalandı.

İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki katliamları sebebiyle bu rotayı kullanan başta İsrail gemileri olmak üzere Gazze'deki katliama destek veren ülkelerin tankerlerini hedef alıyor. Husiler, 19 Kasım 2023'ten bu yana Kızıldeniz'de toplam 27 saldırı düzenledi.

Bu kapsamda, ticareti güvence altımna almak isteyen ABD ve İngiltere, gece Yemen topraklarındaki Husi hedeflerini vurdu. Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinin bombalanmasının arsından Husiler, yanıt olarak, ABD ve İngiliz savaş gemileriyle üslerine saldırılar düzenledi.

UÇAKLAR KIBRIS'TAN KALKTI

İran, ABD ve İngiltere'nin saldırılarına tepki gösterirken, Rusya saldırının meşru olmadığını söyledi. Suudi Arabistan da itidal çağrısında bulundu.

İngiltere'nin Yemen'deki saldırılarının, Kıbrıs'ın güneyindeki İngiliz askeri üs bölgesi olan Ağrotur'dan kalktığı açıklandı. Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) ait Typhoon tipi dört uçak, iki Husi hedefini Paveway bombalarıyla vurdu.

ERDOĞAN DA KONUŞTU

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İngiltere'nin Husi hedeflerini vurmasıyla ilgili soruya, "Orantısız güç kullanmıdır. Kızıldeniz'i adeta kan gölüne çevirme hevesindeler" yanıtını verdi. İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, bu sözlere katılmadıklarını ifade etti, saldırıların "sınırlı ve hedefe yönelik olduğunu" söyledi.

PETROL FİYATLARI YÜZDE 4 YÜKSELDİ

Ünlü Şarkıcı Françoise Hardy Hayatını Kaybetti! Ünlü Şarkıcı Françoise Hardy Hayatını Kaybetti!

Brent ham petrolün varili 80,55 dolara çıktı. Saldırıların, Orta Doğu'da gerilimi tırmandırıp bölgeden petrol tedarikini tehdit edebileceğinden endişe ediliyor.

Son dönemde Husi saldırıları Kızıldeniz'de yoğunlaştı ancak, çatışmaların Hürmüz Boğazı'na genişlemesi durumunda petrol arzını olumsuz etkilemesinden kaygı duyuluyor.

Hollanda merkezli ING bankasının analistlerine göre, günde yaklaşık 20 milyon varil petrol Hürmüz Boğazı'ndan geçiyor; bu da küresel tüketimin yüzde 20'sine denk geliyor.

Editör: Cüneyt ALKIŞ