Sözcü Tv ekranlarında Ebru Baki ile “Para Politika” programına katılan Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, seçim sonrası korkutan senaryoyu canlı yayında açıkladı.

1 Nisan itibarıyla KDV’den MTV’ye varana kadar ciddi zamlar geleceğini dile getirirken vatandaşların bu süreçte yaşayacağı zorluklara da dikkat çekti.

TÜİK Mart Ayının Enflasyon Verilerini Açıkladı! TÜİK Mart Ayının Enflasyon Verilerini Açıkladı!

Oğuz canlı yayında Şu ifadelere yer verdi:

“Vergi artışları için kulaklar hazırlandı. Hepimiz 1 Nisandan sonra gelmekte olan zamlara hazırlandık. Birincisi Motorlu Taşıtlar Vergisi, geçen yıl 2 kere alındı ama bu iki kere olmakla kalmayacak yılda 3 ya da 4 kereye çevrilme ihtimali üzerine çalışılıyor.

İkinci plan ise KDV ortalamasının yüzde 24’e çıkarılması noktasında çalışmalar sürüyor. Başka bir nokta ise birden fazla evi olanlara evlere şenlik bir vergi geliyor. İnanılmaz rakamlar dönüyor. Muhtemelen evlerin vergisini ödeyemeyen ev sahipleri evlerini icraya satmak durumunda kalabilir.

1600 cc’den büyük araçlara ağır vergiler gelecek ve 90’lı yıllardan hatırlanacak olan bir vergi daha geliyor. O da kazanmadığın paranın vergisi biz ona peşin vergi diyoruz.

Devlet kazanabilirsin çünkü benim paraya ihtiyacım var diyor banknot aracılığıyla yapınca enflasyon şişiyor. Dolayısıyla devlet ben senden alıyım diyor. Böylelikle ekonominin üçte ikisi kayıt dışına itiliyor.”