HABER: SERHAT HALLAÇ

FOTOĞRAF: SERHAT HALLAÇ

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Gemlik’teki üretiminin ardından ikinci yerli elektrikli araç üretimi olan Amperino, Bursa’da düzenlenen Go Green Fuarı'nda sergilendi. 6 yatırımcı firmanın işbirliğiyle üretilen yerli elektrikli araç Amperino'ya, fuar ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi.

3 yıldır devam eden projede 50'ye yakın mühendisin geliştirdiği Amperino C-100 modeli,  2025 yılında yollarda olması planlanıyor.

BUDO'da Seferler İptal! BUDO'da Seferler İptal!

16-18 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaret edilecek Go Green Fuarı'nın yıldızı Amperino oldu. 6 girişimci firmanın Amperino markasıyla yaptığı L-7 serisi ‘City Car’ segmenti araç fuarın en ilgi gören ürünüydü. Fuarda sergilenen aracın prototipini ilk günden çok sayıda meraklısı inceleme fırsatı buldu. 16 yaşında bir gencin motosiklet ehliyeti ile kullanabileceği aracın prototip menzili 150 kilometre olsa da mesafe kolaylıkla 200 kilometreye kadar çıkabilecek. Yüzde 100’e yakın yerlilik oranıyla dikkat çeken 3 kişilik araç, şarj istasyonlarında ve evlerde kolaylıkla şarj edilebilecek. 2025 yılında seri üretime başlaması hedeflenen aracın satış fiyatının 15 ile 18 bin dolar (450 Bin TL-550 Bin TL) arasında olması planlanıyor.

AMPERİNO’NUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Toplamda 3 kişilik aracın ön tarafında yalnızca şoför oturabiliyor. Arkada ise iki kişilik yolcu kapasitesi mevcut. Her ne kadar küçük boyutlu olsa da bu durum bagaj alanını etkilemiyor. Zira 650 kg ağırlığındaki bu aracın arka tarafında tam 370 lt bagaj hacmi sunuluyor. Dışarıdaki boyutları ise 3159 mm uzunluğa, 1500 mm genişliğe ve 150 mm yüksekliğe sahip.