Türkiye'den Yunan adalarına kapıda vize uygulaması nisan ayı itibarıyla başladı. Sezonun daha açılmamasına rağmen yoğunluk dikkat çekiyor.

NOW TV'nin haberine göre, Bosrum'dan Yunanistan'ın Kos adasına feribotla gitmek isteyen vatandaşlar saatlerce sırada bekliyor. Sabah 8.30'da ilk seferler yapılırken, akşam dönüş için son sefer 17.00. Ancak sırada beklemekten seferler aksıyor ve günübirlik giden yolcular ise sırada fazla vakit geçirmekten Kos'ta yeterince zaman geçiremiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Feribot İşletmesi Operasyon Sorumlusu Ege Mazı, "Sistem yavaş, 3 tane pasaport polis memuru var. Günde 1000'e yakın yolcu gidiyor. Sabah 8'de gişe açılıyor, 8.30'da ilk sefer var ama seferler aksamaya başladı. Polis sayısı artırılmalı ya da daha erken açılmalı." dedi.

Diyalize Giren Hastalar Neden Öldü? Diyalize Giren Hastalar Neden Öldü?

MALİYETİ 80-90 EUROYU BULUYOR

Yunanistan'ın Midilli, Sakız, Samos, Kos, Rodos, Meis, Patmos, Leros, Simi, Kalimnos adaları için uygulamaya başlanan kapıda vize ile giriş için 60 euro vize ücreti isteniyor.

Kapı vizesi alabilmek için en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin bulunduğu 3 aylık banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, feribot bileti, yolcu sağlık sigortası, kimlik fotokopisi ve başvuru formu ile pasaportta KKTC vize damgasının bulunmaması gerekiyor.

Evraklar, 7 iş günü öncesinde gönderiliyor. Evrakların işleme alınması için feribot firmaları ve Yunan Gümrük tarafı da ekstra ücret talep ediyor. Böylelikle Yunan adalarına giriş maliyeti 80-90 euroyu buluyor. Ada girişlerinde maksimum 7 günlük bir konaklama süresi veriliyor.

Editör: Cüneyt ALKIŞ