MERYEM TORUN

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehri daha ileriye taşıyacak yeni dönemdeki vizyonunu ve gerçekleştireceği projelerini ‘Ulaşan Şehir, Dirençli Şehir, Yeşil ve Yaşanabilir Şehir, Üreten Şehir, Yaşayan Şehir ve Yaşatan Şehir’ olmak üzere 6 ana başlık altında anlattı. 

Konu başlıkları şöyle: 

Ulaşan Şehir Bursa

Mevcutta şehirde toplam 57 kilometrelik raylı sistemin vatandaşlara hizmet ettiğini anlatan Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde 9 kilometrelik Kent Meydanı-Terminal arasındaki tramvay hattımızı işletmeye aldık. Çevresini kentsel dönüşümle değiştirmeye başladığımız İstanbul Caddesi’ni raylı sistem taşımacılığıyla buluşturduk. Yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca devam eden 4,6 kilometrelik Emek-Şehir Hastanesi uzatma hattının ilk istasyonunu hizmete alıyoruz. Bu hatla raylı sistem ağımızı Yüksek Hızlı Tren Bursa Garı ve Şehir Hastanesi’yle buluşturuyoruz. Çalışmalarını başlattığımız ve önümüzdeki dönemde tamamlayacağımız diğer uzatma hattımız da Üniversite-Görükle-Kurtuluş Hattı olacak. 5,4 kilometre uzunluğa sahip ve üç istasyonda oluşan bu hat ile üniversiteden Görükle merkeze raylı sistemle erişimi sağlıyoruz. Ayrıca Kurtuluş bölgesindeki gelişen yerleşim alanlarını metroyla buluşturuyoruz. 2035 yılı Ulaşım Master Planımızda yer alan Çalı-Demirtaş metro hattına önümüzdeki dönemde başlıyoruz. Kuzey güney yönünde ilk olma özelliği taşıyan 22 kilometre uzunluğuyla toplam 16 istasyondan oluşan hattımız, sanayisi ve yoğun nüfusu olan Çalı bölgesinden başlayarak Beşevler-Fatih Sultan Mehmet Bulvarı-Yunuseli üzerinden Bursa Terminali’ne ulaşacak. Yine sanayi ve yoğun nüfus barındıran Demirtaş’a hızlı ve konforlu bir şekilde erişimi sağlayacak. Önümüzdeki dönem sonunda toplam raylı sistem hattımızı 89 kilometreye ulaştırarak, toplu taşımada önemli bir dönüşümü gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Şehrimize 500 yeni otobüs kazandıracağız

 Gürsu-11 Eylül Bulvarı arasında 2,3 km uzunluğundaki güzergahla araçlar Gürsu ve Otosansit kavşaklarını kullanmadan direkt 11 Eylül Bulvarı’na ulaşacak. Yine 11 Eylül Bulvarı’ndaki Şirinevler Kavşağı ile İstanbul Caddesi arasında 9,5 km’lik yeni bir aks oluşturacağız. İstanbul Caddesi-Yeniceabat-Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı güzergâhında 8,5 km’lik bağlantı yolu ve 8 kavşak ile kuzey koridorunun en önemli parçalarından birini oluşturuyoruz. Koridorun üçüncü kısmında Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı 3 gidiş, 3 geliş olacak şekilde direkt olarak Hamitler üzerinden Filament kavşağına bağlıyoruz. Diğer bir güzergâhta da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı 6 adet kavşak ve 7 km’lik yol ile Emek-Geçit, Nilüferköy üzerinden Mudanya Yolu’na bağlıyoruz. Kuzey koridoru projemizle yepyeni bir güzergâhla şehrin doğusundan batısına kadar seyahat imkânı sağlıyoruz. 

Dirençli Şehir Bursa

14 farklı dönüşüm projemizle 2025 yılı sonuna kadar 11 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Yeni dönemde daha ulaşılabilir ve daha yeşil dirençli şehir Bursa’yı inşa etmek için 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönem kentimizde 16 bin yeni sosyal konut inşa ediyoruz. Bu projeyle başta yeni evlenen çiftlerimiz, emeklilerimiz ve işçilerimiz olmak üzere uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla evi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapıyoruz.

Tarihi Bölgeler

Üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz tarihi aksımızın Setbaşı-Yeşil-Emirsultan kısmında da dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Projemizle Bursa’nın önemli bir değerini daha gün yüzüne çıkarıyoruz. Kayhan bölgemizde gerçekleştireceğimiz en önemli çalışmalardan biri de meydan ve otopark projemiz. 3 bin metrekarelik alanda gerçekleştireceğimiz meydan projemiz yaklaşık 300 araçlık kapalı otoparkıyla özellikle çarşı bölgemizdeki önemli bir eksiğin giderilmesini sağlayacak.

Yeşil Şehir Bursa

Yeni dönemde 3 buçuk milyon metrekare yeni yeşil alan sözünü veriyorum. Ayvalıdere, Nilüfer Çayı, Cilimboz Deresi, Gökdere, Balıklıdere, Hacıvat Deresi güzergahlarında oluşturacağımız yeşil alanlarda vatandaşlarımız yeşil ve mavinin eşsiz güzelliğini yaşayacak. Hamitler Parkı'nda çöp depolaması tamamlanan 150 bin metrekarelik kısmında çalışmalarına başladığımız alanın tamamını bir botanik parkı olarak şehrimize kazandırıyoruz.

Üreten Şehir Bursa

Dağınık halde bulunan ve işlevlerini yeterince yerine getiremeyen imalathane ve üretim tesislerimizi şehrimizin doğu ve batısında oluşturacağımız 2 farklı ‘Kobi Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağız. Projesi ile gelen genç ve kadın girişimcilerimize kuracakları yeni iş için 100 bin TL’lik hibe desteği sağlayacağız. Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi ile vatandaşlarımızı iş imkanlarıyla buluştururken, gençlerimize iş garantili staj imkanı sunacağız. Mudanya Güzelyalı, Gemlik ve Tirilye’de yapacağımız yat limanlarıyla da önemli bir denizcilik destinasyonu haline getiriyoruz. 

Gençlere ‘Genç Kart’

Şimdi ‘Genç Kart’ımız ile gençlerimize sosyal ve kültürel etkinliklerden gönüllerince faydalanmaları için yıllık 5.000 TL destek sağlıyoruz. Yıldırım'a, 800 kişi kapasiteli, tüm sahne sanatlarının icrasına yönelik altyapıya sahip olacak ana salonu ile birlikte sergi alanları, be to be ve workshop alanlarına sahip modern bir tesisi şehrimizin kullanımına sunuyoruz. Bu alandaki ikinci önemli eserimizi de Nilüfer ilçemizde inşa ediyoruz. Yine 800 kişilik ana salon ve diğer eklentilere sahip olacak tesisimiz, yıl boyunca düzenlenecek etkinlikler sayesinde şehrimizin kültür sanat hayatına önemli katkılarda bulunacak.

Atatürk Kapalı Spor Salonu

Üzerinden şahsımla alakalı birçok tezvirat üretildi. Bunların hiçbirini ciddiye almadık. Çünkü biz ne yaptığımızı biliyoruz. Düzenlediğimiz yarışmayla elde edilen proje doğrultusunda 18 bin 900 metrekare inşaat alanlı, 3100 seyirci kapasiteli tüm birimleriyle kompleks halde yeni Atatürk Kapalı Spor Salonu’nu önümüzdeki dönemde aynı yerinde şehrimizin hizmetine sunuyoruz. İhalesini yaptık inşaatına da başladık.

Yaşatan Şehir Bursa

Gençlerimizin sosyalleşmesini de önemsiyoruz. Gençlik merkezi sayımızı 15’den 50’ye çıkarıyoruz. Şehirdeki ücretsiz wıfı alanlarımızın sayısını ve kapsama alanlarını genişletiyoruz. Emeklilerimize ulaşım, su ve sosyal tesislerde yüzde 25 indirim sağlayacağız. Geçtiğimiz dönem hizmete aldığımız 32 ana kucağında 4 bine yakın yavrumuzun okul öncesi eğitimlerini tamamen ücretsiz bir şekilde tamamladık. Önümüzdeki dönemde ana kucağı sayımızı 100’e çıkararak 10 binlerce yavrumuzu geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. 

Emeklilerimize ulaşımda, su faturalarında ve sosyal tesislerimizde yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz. Sağlayacağımız indirimlere ilave olarak emeklilerimize yılda 2 kez olmak üzere 1500 TL’lik nakdi destek sunacağız. 

14 Yaşındaki Alperen Şehir Dışına Gideceği Esnada Polis Tarafından Yakalandı 14 Yaşındaki Alperen Şehir Dışına Gideceği Esnada Polis Tarafından Yakalandı