Almanya’da halk, enflasyonla birlikte artan döner fiyatlarından şikayetçi. Ülkenin en sevilen ve en fazla tercih edilen sokak lezzeti dönerin fiyatının herkes için erişilebilir seviyede kalması için sübvansiyon çağrılarında bulunuluyor. Sol görüşlü Die Linke partisi, dönere "dönerpreisbremse" adında bir fiyat sınırlaması getirilmesi önerisinde bulundu. 

Berlin'de bir büfede döner satıcısı olan Deniz, döner maliyetinin bir yılda 3,90 eurodan 7 euroya çıktığını belirterek fiyatın yakın gelecekte düşeceğini öngöremediğini söyledi ve ekledi: 

Cübbeli'den İsmailağa Cemaatine Skandal Suçlama! Cübbeli'den İsmailağa Cemaatine Skandal Suçlama!

"Kira, enerji ve gıda fiyatlarındaki patlama nedeniyle fiyatları artırmak zorunda kaldık. İnsanlar sanki biz onları kandırıyormuşuz gibi sürekli 'dönerflasyon'dan bahsediyor ama bu tamamen bizim kontrolümüz dışında."

The Guardian’da yer alan habere göre Die Linke özellikle düşük gelirli kesimler için 4,90 euro; gençler için 2,90 euroluk bir fiyat sınırı önerdi. Ayrıca her eve günlük döner kuponu verilmesi tavsiye ediliyor.

Die Linke’nin hesaplamalarına göre, Berlin’de günde 400 bin adet olmak üzere ülkede her yıl tahminen 1,3 milyar döner tüketiliyor. Bu veriye göre böyle bir sübvansiyon programının yıllık maliyeti 4 milyar euroyu buluyor. Dönerin Almanya’daki satışları yılda yaklaşık 7 milyar euroya kadar ulaşıyor.

Sosyal medyadaki tepkiler arasında bazı gençler, döner fiyatlarını kontrol altında tutmayı başardığını savunarak Angela Merkel’in geri dönmesi çağrısında bulundu. Başbakan Olaf Scholz, "Gittiğim her yerde, özellikle de gençlerden, döner için bir fiyat freni olup olmayacağının sorulması oldukça çarpıcı" dedi.

Kaynak: Aposto