Oscar ve Grammy'den sonra üçüncü en çok izlenen ödül töreni Altın Küre'de adaylar belli oldu.

7 Ocak’ta düzenlenecek 81. Altın Küre’de Barbie, tam 9 dalda aday oldu. Oppenheimer onu 8 adaylıkla takip etti. Törene damga vurması beklenen diğer filmler ise yedişer adaylıkla Killers of the Flower Moon ve Poor Things, 5 adaylıkla Past Lives, dörder adaylıkla May December, Anatomy of a Fall ve Maestro.

Hiç adaylığı olmayan bazı dev yapımlar da dikkat çekti. Onların başında, Riddley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı Napoleon geliyor.

Ünlü Sanatçı Yıldız Tilbe, Bursa'da Fırtınalar Estirdi! Ünlü Sanatçı Yıldız Tilbe, Bursa'da Fırtınalar Estirdi!

Bazı şaşırtıcı adaylıklar da var. Müzikal drama The Colour Purple, müzikal ve komedi dalında en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında iki adaylık elde etmesine rağmen, en iyi film adayları arasına giremedi. Saltburn, başrol oyuncuları Barry Keoghan ve Rosamund Pike ile iki en iyi oyunculuk adaylığı elde etti. Adam Driver ve Penelope Cruz’un başrollerini paylaştığı Ferrari’ye de hiç adaylık verilmedi hiç yer verilmedi.

TÜM ALTIN KÜRE ADAYLARI:

En İyi Film, Drama: Anatomy of a Fall, Killers of the Flower Moon, Maestro, Oppenheimer, Past Lives, The Zone of Interest

En İyi Film, Müzikal ya da Komedi: Air, American Fiction, Barbie, The Holdovers, May December, Poor Things

En İyi Erkek Oyuncu, Drama: Bradley Cooper (Maestro), Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon), Colman Domingo (Rustin), Barry Keoghan (Saltburn), Cillian Murphy (Oppenheimer), Andrew Scott (All of Us Strangers)

En İyi Kadın Oyuncu, Drama: Annette Bening (Nyad), Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon), Sandra Huller (Anatomy of a Fall), Greta Lee (Past Lives), Carey Mulligan (Maestro), Cailee Spaeny (Priscilla)

En İyi Erkek Oyuncu, Müzikal ya da Komedi: Nicolas Cage (Dream Scenario), Timothee Chalamet (Wonka), Matt Damon (Air), Paul Giamatti (The Holdovers), Joaquin Phoenix (Beau is Afraid), Jeffrey Wright (American Fiction)

En İyi Kadın Oyuncu, Müzikal ya da Komedi: Fantasia Barrino (The Color Purple), Jennifer Lawrence (No Hard Feelings), Natalie Portman (May December), Alma Poysti (Fallen Leaves), Margot Robbie (Barbie), Emma Stone (Poor Things)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Willem Dafoe (Poor Things), Robert De Niro (Killers of the Flower Moon), Robert Downey Jr (Oppenheimer), Ryan Gosling (Barbie), Charles Melton (May December), Mark Ruffalo (Poor Things)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Emily Blunt (Oppenheimer), Danielle Brooks (The Color Purple), Jodie Foster (Nyad), Julianne Moore (May December), Rosamund Pike (Saltburn), Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)

En İyi Yönetmen: Bradley Cooper (Maestro), Greta Gerwig (Barbie), Yorgos Lanthimos (Poor Things), Christopher Nolan (Oppenheimer), Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon), Celine Song (Past Lives)

En İyi İngilizce Olmayan Film: Anatomy of a Fall, Fallen Leaves, Io Capitano, Past Lives, Society of the Snow, The Zone of Interest

En İyi Sinematik ve Gişe Ödülü: Barbie, Guardians of the Galaxy Vol. 3, John Wick: Chapter 4, Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1, Oppenheimer, Spider-Man: Across the Spider-Verse, Taylor Swift: The Eras Tour, The Super Mario Bros. Movie

En İyi Animasyon: The Boy and the Heron, Elemental, Spider-Man: Across the Spider-Verse, Suzume, The Super Mario Bros. Movie, Wish

Editör: Cüneyt ALKIŞ