Yönetmen Aslı Özge’nin beşinci uzun metrajlı filmi "Faruk", bu sene 15- 25 Şubat tarihlerinde yapılacak 74'üncü Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’ne kabul edildi. 

Almanya'da yaşayan Türk yönetmen Aslı Özge'nin gerçek mekanlarda, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenerek çekilen filmi, kentsel dönüşümün etkilerinin yanında, baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına bakış sunacak.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını FC Istanbul, EEE Films,Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk Özge, Derya Erkenci, Gönül Gezer, Alibey Güner, Nurdan Çakmak, Begüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

*Aslı Özge

TÜRKİYE'DE DE VİZYONA GİRECEK

Bu Hafta 11 Film Vizyona Giriyor! Bu Hafta 11 Film Vizyona Giriyor!

Filmin Berlin’deki dünya prömiyerinin ardından 2024’te Türkiye’de sinemaseverlerle buluşması planlanıyor.

Faruk Filminin Konusu Şöyle:

90 yaşlarındaki Faruk’un yaşadığı apartman kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacaktır. Kızı bu yıkım üzerine bir film yapmaya karar verince Faruk filmin ana karakteri haline gelir. Faruk yıkım sürecini geciktirmek umuduyla bina yönetimi toplantılarına katılırken, gerçeklik ve kurgu yavaş yavaş iç içe geçer ve ikisi arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar.

Aslı Özge’nin Almanya’da çektiği bir önceki filmi "Kara Kutu" (2023), Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması Bölümü’nün açılış filmi olurken, son olarak Ekim ayında düzenlenen Roma Film Festivali‘nden En İyi Senaryo Ödülü’nü almıştı.

Berlin ve İstanbul'da yaşayan Aslı Özge, 2009'da Köprüdekiler, 2013'te Hayatboyu, 2016'da Ansızın ve 2023'te çektiği Kara Kutu filmleriyle tanınıyor.

Editör: Cüneyt ALKIŞ