Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımları şöyle:

Engelli Vatndaşlara Sosyal Destek Hizmetleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Destek Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca; Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet edip, sosyo-ekonomik yetersizlikten dolayı korunmaya, bakıma ve yardıma ihtiyaç duyan kişi ve gruplara götürülecek her türlü sosyal hizmet ve destek faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alandaki doğal afet, terör ve savaş durumlarında yapılacak insani yardımların yürürlükteki mevzuat doğrultusunda planlanması, koordinasyonu ve yürütülmesi sağlanır.

Bu kapsamda; işitme cihazı, takip cihazı, protez-ortez, manuel / akülü tekerlekli sandalye tedariki, hasta yatağı, hasta bezi, solunum cihazı, Çölyak hastalık desteği, tıbbi reçeteli beslenme desteği, Kart16 Sosyal Destek Kartı, gıda ve afet durumlarında ev eşyası yardımlarıyla özel gereksinimli ihtiyaç sahipleri desteklenir.

Kart16 Sosyal Destek Kartı

Bursa İl sınırları içerisinde ikamet eden ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan kişi ve ailelere için; gıda, giysi, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik Kart16 Sosyal Destek Kartı hizmeti verilmektedir.

Yemek Hizmeti

Ramazan ayı boyunca vatandaşlara yönelik farklı noktalarda iftar hizmeti sunulmaktadır.

Bursa'da Kendini "Superman" Zanneden Genç, Yürekleri Ağza Getirdi Bursa'da Kendini "Superman" Zanneden Genç, Yürekleri Ağza Getirdi

Erkek Konukevinde kalanlar yıl boyunca yemek hizmetinden faydalanmaktadır.

Hizmet Hakkında Genel Bilgiler
18 – 60 yaş aralığındaki kimsesiz, ihtiyaç sahibi, hayatını tek başına sürdürmekte zorlanan erkek vatandaşlarımızın geçici bir süre zarfında barınma ve iaşelerini, psiko-sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Erkek Konukevi hizmeti sunulmaktadır.

Afet Sonrası Sosyal Destek Hizmeti

Bursa İl sınırları içerisinde ikamet eden ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan kişi ve aileler için; yangın, deprem, sel vb. afet durumları neticesinde oluşan zararın giderilmesine yönelik inşaat malzemesi, ev eşyası desteği ve psiko-sosyal destek hizmeti verilmektedir.

Ulusal ve Uluslararası düzeyde meydana gelen afetlerde ise afet bölgesine psiko-sosyal destek ve temel yaşamsal ihtiyaçlara yönelik malzeme desteği sağlanmaktadır.