MERYEM TORUN

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Tayyare Kültür Merkezi'nde Ramazan ayı boyunca düzenleyeceği etkinlikleri açıkladı. Bursa'da bu yılda Ramazan ayının ruhuna uygun, konser, tiyatro, söyleşi, tasavvuf, sergi ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Ramazan bereketi paylaşılacak

Ramazan ayı boyunca, Çağrı Düğün Salonu ve Emir Sultan Meydanı’nda halk iftarları olacağını belirten Başkan Aktaş, “Arzu edenler bu alanlarda misafirimiz olabilir. Ayrıca, Emir Sultan Meydanı’nda kurulacak iftar çadırında, Cuma ve Cumartesi geceleri, sahur programları da yapacağız. Yoğunluk en fazla olduğu tren istasyonların da, hastanelerde vatandaşlarımıza bardak çorba, hurma, su ve ekmek ikramında bulunacağız. Ayrıca bütün ilçelerimizde 1’er gün olmak üzere iftar programlarıyla vatandaşlarımızla buluşacağız” dedi.

Ramazan boyunca 277 program

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından da Ramazan ayı boyunca çok sayıda kültür ve sanat programının planlandığını dile getiren Başkan Aktaş, “8 Mart-9 Nisan tarihleri arasında tiyatro, konser, söyleşi, gölge oyunu, tasavvuf programları, sahne gösterileri, sergi açılışları, atölye çalışmaları, çocuk programları, huzur sohbetleri gibi 277 programımız toplamda 441 seans olarak şehrimizin farklı noktalarında halkımızı bekliyor olacak. Ayrıca Mevlevihane’de gerçekleşecek Ramazan Mukabelesi ve Enderun usulü teravih namazı da bu mübarek ayın manevi ikliminden nasiplenmemizi sağlayacak. 6 farklı sergi, Bursa Kent Müzesi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Muradiye El Yazmaları Müzesi ve Hünkâr Köşkü Müzesi’nde pazartesi günleri hariç ziyaretçilere açık olacak. Zeki Müren sergisi de Ramazan boyunca da gezebilir. Ramazan’a özel 4 yeni sergimiz de bir ay boyunca Tayyare Kültür Merkezi, Bursa Mevlevihanesi ve Müzesi, Muradiye El Yazmaları Müzesi ve Ressam Şefik Bursalı Klasik Sanatlar Merkezi’nde ziyarete açık olacak. Gemlik, Gürsu, İznik, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Yenişehir ve Nilüfer olmak üzere 9 farklı ilçede salon ve okullarda konser, tiyatro, Karagöz-Hacivat ve illüzyon gösterileri gibi 28 farklı kültür ve sanat programı 42 seansta ilçelerimizdeki vatandaşlarımızla buluşturacağız. Bütün programlarımızın ayrıntılarını sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden ilan ettik” dedi.

Bursa'da Kendini "Superman" Zanneden Genç, Yürekleri Ağza Getirdi Bursa'da Kendini "Superman" Zanneden Genç, Yürekleri Ağza Getirdi

Emeklilere bayram desteği

Son başvuru tarihi 25 Şubat 2024 olan Ramazan Sosyal Destek Çeki dağıtımlarının büyük kısmını bitirdiklerini söyleyen Başkan Aktaş, çeklerin herkese hayırlı ve bereketli olmasını temenni etti. 50 bin emekliye de her iki bayramda olmak üzere 1.500’er TL destek olacaklarını ilan ettiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, “Bunun için de başvurularımız 15 Mart’a kadar devam ediyor.