(HABER MERKEZİ)

Temeli 2012 yılında atılan Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren Projesi'nin yüzde 80'i tamamlandı. 

Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı, Gürsu, Yenişehir güzergahını takip ederek Osmaneli mevkiinde yapılacak müselles hat ile Ankara-İstanbul Hızlı Tren hattına bağlanacak ve Bursa da hızlı tren ağına dahil olacak.

BURSA OSMANELİ ARASI ÖNCELİĞİMİZ

ATV Haber yayınına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bursa'daki hızlı tren çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: "İlk etapta 106 km'lik Osmaneli-Yenişehir-Bursa hattını tamamlayacağız. Üst yapı aşamasında önemli aşamaya geldik. Hızlı bir şekilde bitirmek istiyoruz."

Hattı 2026 yılında açmayı planladıklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, "Projenin tamamlanmasıyla Bursa Ankara arası seyahat 135 dakikaya, Bursa Konya arası 2 saat 50 dakikaya, Bursa Sivas arası ise 4 saat 25 dakikaya kadar inecek. Bu zamana kadar 8 yüksek hızlı tren hattı açıldı. Yılda 30 milyon yolcunun taşınacağı bu projeyle bu 9'uncu hat olacak" dedi.

8 İSTASYON OLACAK

Projede toplam 8 istasyon olacak. Bunlar, Yenişehir, Yenişehir Havalimanı, Gürsu, Bursa Geçit, Teknosab Karakoca, Karacabey, Kuş Cenneti, Balıkesir istasyonları.

Editör: TE Bilisim