Atık su analizine göre metamfetamin tüketiminde ilk 15 il tespit edildi. Bursa listede metamfetamin kullanımında  üçüncü sırada yer aldı.

İllere göre uyuşturucu haritası çıktı: Anadolu, Avrupa ile yarışıyor 1

Kanalizasyondaki atık su analizi 1970’lerde nüfus büyüklüğünü ölçmek, çevreye karışan ilaç ve ilaç kalıntılarının etkisini belirlemek için geliştirildi. Uyuşturucuya yönelik ilk araştırma 2001 tarihliydi. 2011 yılında Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Gözlem Merkezi (EMCDDA) tarafından çok sayıda şehirde eşzamanlı, yılda dört kez ve birer hafta olmak üzere, uyuşturucu sorununun diğer verilerini tamamlayıcı ölçümlere girişildi ve bu veriler çevrimiçi olarak kamuoyuyla paylaşıldı.

İllere göre uyuşturucu haritası çıktı: Anadolu, Avrupa ile yarışıyor 2

Metamfetaminde alarm zilleri çalıyor: Ege şehirleri dikkat çekiyor

Giderek kabusa dönüşen metamfetaminde adeta alarm zilleri çalıyor. İlk üçte yer alan Aydın, Uşak ve Bursa, 2021 yılında EMCDDA’da metamfetamin kullanımında ilk sıralarda yer alan Ostrava, Brno ve Prag gibi Çek şehirlerine yaklaşıyor.

Atık su analizine göre metamfetamin tüketiminde ilk 15 il şöyle:

Adnan Oktar'ın 5 Milyarlık Malına El Konuldu! Listede Neler Var Neler? Adnan Oktar'ın 5 Milyarlık Malına El Konuldu! Listede Neler Var Neler?
 1. Aydın

 2. Uşak

 3. Bursa

 4. Samsun

 5. Gaziantep

 6. İstabul

 7. İzmir

 8. Denizli

 9. Eskişehir

 10. Antalya

 11. Kocaeli

 12. Balıkesir

 13. Burdur

 14. Kayseri

 15. Isparta

Kaynak: Cengiz Erdinç