CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, 7 Eylül 2016’da enerji tasarrufu sağlayacağı gerekçesiyle hayata geçirilen sabit yaz saati uygulamasının kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

“KARANLIK SAATTE İŞE, OKULA GİDEN VATANDAŞLAR KIŞ SAATİ UYGULANMAMASINA TEPKİ GÖSTERİYOR”

CHP’li Süllü, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’da değişiklik yapılmasınıöngören teklifin gerekçesinde, kalıcı yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla enerji tasarrufu sağlanması, çalışanlar, özellikle öğrenciler, çalışan kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesinin ve Avrupa ülkeleri ile olan saat farkının düşürülmesinin amaçlandığı kaydetti.

1972 yılından beri geçerli olan yaz-kış saati uygulamasının elektrik dağıtım bölgelerinin, üretim, iletim, dağıtım ve işletim olarak özel şirketlere devrinin, yani özelleştirmelerin hız kazandırıldığı 2016 yılında Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile kaldırıldığını hatırlatan Süllü, “Danıştay tarafından kararın hukuki dayanağı olmadığına karar verilmiş ve uygulama durdurulmuştu. Siyasi iktidar Danıştay kararına karşın, 2017'de aldığı yeni bir kararla yaz-kış saati uygulamasını kaldırdı. 7 yıldır sabit saat uygulamasının geçerli olduğu ülkemizde karanlık saatte işe, okula giden vatandaşlar kış saati uygulanmamasına tepki gösteriyor” dedi.

Yalova Devre Mülk Operasyonunda Ünlü Oyuncu Yusuf Atala da Gözaltında! Yalova Devre Mülk Operasyonunda Ünlü Oyuncu Yusuf Atala da Gözaltında!

“KALICI SAATE GEREKÇE GÖSTERİLEN İTÜ RAPORU NEDEN GİZLİ TUTULUYOR?”

Elektrik tüketiminin artmasına yönelik iddiaların aksine, yapılan bilimsel çalışmalarla bunun teyit edilemediğini belirten Süllü, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na defalarca soru önergesi verdik. Ancak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından hazırlandığı belirtilen; uygulamaya gerekçe gösterilen raporun detayları ve bilimsel dayanaklarının neler olduğu paylaşılmıyor. İTÜ Raporu neden gizli tutuluyor” diye konuştu.

Editör: Meryem TORUN