Deniz Dalgıç, Türkiye ve ABD’nin en prestijli üniversitelerinde eğitim görmüş, yapı sektörünün köklü kurumlarından olan aile şirketlerinde faal çalışan bir mühendis olmasının yanı sıra, kuruluşundan bu yana yoğun emek verdiği TED Bursa Koleji bünyesinde uzun yıllardır eğitim sektöründe aktif rol alıyor. Ödüllü bir sporcu olan, üniversitelerin mühendislik bölümlerinde ders veren Dalgıç, kamuoyunda özellikle çocuklara yönelik sivil toplum ve sosyal sorumluluk projeleriyle tanınıyor.

Deniz Dalgıç, 1969 İstanbul doğumlu.

Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde eğitim gördü.

Mezuniyet sonrası ABD Kaliforniya Santa Clara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doktora yaptı.

Sedat Ocakcı Kimdir? Sedat Ocakcı Kimdir?

Babasıyla birlikte yönettikleri Yonca İnşaat’ın yanı sıra, TED Bursa Koleji’nde Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi.

Evli ve iki erkek çocuk sahibi.

İyi derecede İngilizce biliyor.

Lise yıllarında gönül verdiği basketbolda, üniversite eğitimi sırasında Efes Pilsen’de profesyonelliğe adım attı, pek çok başarı, madalya ve şampiyonluklar kazandı. Halen yorumcu ve oyuncu olarak basketbola katkısı sürüyor.

Babası Rafet Dalgıç, 1951 yılında on yaşındayken ailesiyle Bulgaristan’ın Kırcaali bölgesinden Türkiye’ye göç ederek İzmit’e yerleşti. Ailenin ilk üniversitelisi olmak üzere Yıldız Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazanıp İstanbul’a gittiği sırada Selanik göçmeni bir baba ile Arnavut kökenli bir anneye sahip olan, o sırada Zeynep Kamil Sağlık Koleji’nde öğrenci olan Gülay Hanım ile tanışıp evlendi. Deniz Dalgıç, babasının DSİ’de işe başlaması sonucunda Keban ve bölgedeki diğer baraj inşaatlarına görev yapmak için gittiği Diyarbakır’da dünyaya geldi.

Babasının işi sebebiyle çok sık okul değiştirmek durumunda kalan Deniz Dalgıç, beşinci sınıfta geldiği Atatürk İlkokulu’nu birincilik ile tamamladı. Eğitimini Bursa Anadolu Lisesi’nde sürdüren Dalgıç, üniversite sınavında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazanarak eğitimine devam etti ve mezuniyet sonrasında ABD’deki Santa Clara Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Deniz Dalgıç, Türkiye’ye döndükten sonra Uludağ Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışırken aynı zamanda aile şirketi olan Yonca İnşaat’ta da görev aldı.

Lise yıllarında basketbol ile tanışan Deniz Dalgıç, buradaki yeteneklerini keşfederek spora olan tutkusuyla kendisini geliştirdi. İlkokul ve lise yıllarında başarılarıyla dikkat çeken Dalgıç, sporda profesyonelliğe adım atarak Efes Pilsen gibi önemli takımlarda basketbol oynadı.

Deniz Dalgıç, aile şirketi Yonca İnşaat’ın 1999 yılında eğitim alanına yatırım yapma kararıyla 1999 yılında Türk Eğitim Derneği’ne bağlı Mudanya’daki TED Bursa Koleji’nin kurucuları arasında yer alıyor. Dalgıç, halen burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürüyor.