SERHAT HALLAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç bugün düzenlediği basın toplantısında plan ve projelerini kamuoyuyla paylaştı. Dalgıç’ın proje tanıtım toplantısına, CHP Bursa Milletvekilleri Hasan Öztürk, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Mudanya İlçe Başkanı Kurtuluş Furkan Atalay ve Mudanyalılar katıldı.

Projelerinde Mudanya'nın dirençli ve güvenli bir şehir ile turizm merkezi olması gerektiğini vurgulayan Deniz Dalgıç'ın projeleri şöyle:

Turizmde ortak akıl

"45 km dahil şeridi var 1 metresini kullanamıyoruz. Ne bir tesis var ne sosyal alan. Tüm turizm aktörlerinin içerisinde olacağı Turizm Platformu oluşturacağız. Mudanya Turizm Master Planı ile turizme bütüncül olarak yaklaşacağız.

Mütareke Meydanı’nı açık hava müzesine dönüştüreceğiz. Cumhuriyet tarihinde önemli bir yeri olan Mütareke Evi’nin önemini Türkiye’nin dört bir yanına anlatacağız.

Ortak yaşam kenti

"Mudanya'ya Cemevi, Öğretmenevi ve Emeklievi yapacağım"

"Meydanlar oluşturacağız. Araç trafiğine kapalı yaya alanları oluşturacak, bu sayede hem yayaların konforunu artıracak hem de esnafı destekleyeceğiz.

Bursalı Kuyumcu İflas Ettikten Sonra Başına Gelmeyen Kalmadı! Bursalı Kuyumcu İflas Ettikten Sonra Başına Gelmeyen Kalmadı!

Pazaryerlerimizi hem yurttaşlarımızın alışveriş konforunu artıracak hem de pazarcı esnafının işini kolaylaştıracak hale getireceğiz."

Sokak hayvanları için doğal ortamlarına uygun, tüm gün kafeslerde tutulmadığı rehabilitasyon merkezi kuracağız."

Çocuk, Genç ve Kadın Merkezli Belediyecilik

"Herkes için eşit ve adil çalışma hayatı ilkesi gereği, kadın ve genç girişimciliğine öncelik vereceğiz.

Meslek edindirme kursları açacağız. Öğrencilere sosyal ve ekonomik desteklerde bulunacağız. İhtiyacı olan vatandaşlarımızı belirleyip yardımlarla destekleyeceğiz.

Her geçen gün ekonomik krizin etkilerinin daha da arttığı bu günlerde, Yenidoğan Destek Paketi, Eğitim Destek Paketleri, Destek Kolileri gibi yardımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacağız.

Dayanışmayı teşvik eden “Askıda” uygulamalarını yaşama geçireceğiz."

​​​Dirençli ve sağlam bir şehir için

"İçerisinde enerji, su, barınma gibi kritik ihtiyaçların hazır olduğu afet parkları oluşturacağız.

Afet Eğitim Merkezi ve Mobil Deprem İletişim Merkezi kuracağız. Afet Gönüllüleri Merkezi kuracağız. Okullarda afet bilinci eğitimleri vereceğiz. 

Tarihi yapıların kimliklerine uygun şekilde güçlendirilmesini sağlayacağız."

Sağlam altyapı ve konforlu ulaşım için

"Mudanya’ya, Altıntaş’ı Ayazma ile bağlayacak Çevre Bağlantı Yolu yapacağız.

Kent merkezine otomobil girişini azaltmak için projeler geliştireceğiz. Yeni otopark alanları açacağız. Toplu ulaşımı düzenleyeceğiz. Meslek odaları ile birlikte katılımcı bir süreç izleyeceğiz.

Yaya ve Bisiklet Ulaşım Planını bir an önce hayata geçireceğiz. Bisikletin ulaşım aracı olması için altyapı ve bisiklet yolu ağını oluşturacağız. Bisiklet park alanları oluşturacağız."

Yeşil Belediyecilik İçin

"Mudanya İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hayata geçireceğiz. Mudanya’nın tüm sahillerinin ve deniz suyunun temizliği için işbirlikleri yapacağız.

Yapay resif oluşturarak hem trolcülüğün önüne geçeceğiz hem de deniz dibi canlılığın arttırılmasını sağlayacağız."

Üreticiye destek için

"Tarımsal Kalkınma Konseyi kuracağız. Konsey, köylerin tarımsal niteliklerini geliştirmek, kırsal mahallelerin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını sağlamak, gıda güvenliği, yerel tohum gibi konularda faaliyetler yürütecek.

Çevre dostu, kırsal ve eko-turizm uygulamalarını destekleyecek, pazarlarda yerli üreticiye öncelik ve avantaj sağlayacağız. Yerel üreticileri, çiftçileri, balıkçıları destekleyeceğiz.

Bitkisel üretim, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık gibi alanlarda tarımsal destekler sunacak, toplu alımlar gerçekleştirecek, çiftçilerimizin katma değerli ürünler üretmesi için ziraat mühendisleri ile üretim boyunca yanlarında olacağız.

Küçük üretici ve aile işletmelerinin güçlenmesi için kooperatifleşmeyi teşvik edecek, küçük üretici örgütlerini destekleyecek mekanizmalar kuracağız.

Tüm köylere bir belediye personeli görevlendireceğiz. Tarım Meslek Lisesi açılması için girişim gerçekleştireceğiz."

Kültür ve Sanat Kenti

"Hafıza mekanı niteliğinde kent müzesi oluşturacağız. Sözlü tarih seferberliği yaparak yaşayan tarihleri, gelenek ve görenekleri kayıt altına alacağız.

Mudanya’yı önemli festival merkezlerinden biri yapacağız. Kültür, eğitim, tarih, sanat, gastronomi alanlarında ulusal ve uluslararası festivaller düzenleyeceğiz.

Zengin mutfak kültürümüzün envanterinin çıkartılması ve uluslararası nitelikte mutfak kültürünün oluşturulması için Gastronomi Merkezi kuracağız.

Editör: Meryem TORUN