Bursalı balıkçıların yüzü Karidesle güldü

Marmara denizinde balık sezonunun açılmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen isteği miktarda balık tutamayan balıkçıların yüzünü karides güldürüyor. Ekonomik değeri yüksek olması nedeniyle bolca tutulan karides balık halinde de kapışılıyor. Karidesin pazarda kilosu 40 liraya satılırken jumbo karides ise 100 liradan alıcı buluyor. Hal böyle olunca lüfer ve levrek avcılığı yapan küçük tekneler rotayı karidese çevirdi.

Bursalı balıkçıların yüzü Karidesle güldü


Anadolu’nun en gözde balık hali olan Bursa Balık Hali’nde karides bereketi yaşanıyor. Balığın aksine bu sezon bolca tutulan karides kötü bir av sezonu geçiren balıkçıları da memnun ediyor. Özelikle restoranların rağmen gösterdiği karidesler halde boylarına göre sıralanıyor. Özellikle jumbo karides bol olması nedeniyle sadece restoranlarda değil pazar tezgahlarında da satılıyor.


EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
Halde balık alıp satan Sedat Sidal, balık açısından kötü bir sezon geçtiğini ancak ekonomik değeri yüksek olan karidesin yüzleri güldürdüğünü söyledi. Sidal, “Son yıllarda jumbo karides hiç bu kadar bol değildi. Sadece restoranlar alıyordu. Bu yıl ise hemen hemen her pazar tezgahında var. Özellikle küçük tekneyle balık avlayan arkadaşlar karidesten iyi para kazanıyor. Balık az ama karides bol inşallah önümüzdeki günlerde balıkta bollaşır dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner24