Faiz kararı sonrası Bakan Şimşek ve ekonomistlerden ilk tepkiler

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ve ekonomistlerden ilk tepkiler geldi. Bakan Şimşek "Karalıyız" mesajı verdi.

Faiz kararı sonrası Bakan Şimşek ve ekonomistlerden ilk tepkiler
banner58

Merkez Bankası'nın 750 baz puanlık faiz artırımı, yüzde 20 seviyesindeki piyasa beklentilerinin oldukça üzerine çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada "Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz…" dedi. 

Karar sonrası döviz kurlarında da sert düşüşler görülürken, ekonomistler ise kararı sosyal medya hesaplarından değerlendirdi.

İşte faiz kararına yönelik ilk değerlendirmeler:

Uğur Gürses:

Merkez Bankası'nın yeni atanan üyeleri işlerini yapma niyetini ortaya koymuş.

Eski metinlerdeki palavra kısımlar tamamen atılmış.

Ancak 'bu yıl gitti, gelecek yıla odaklandık' demişler

"enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin  üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki  (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret  etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının  etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis  edileceğini öngörmektedir."

Mahfi Eğilmez:

MB politika faizinin % 25'e yükseltilmesi, faiz hala enflasyonun çok altında olsa da, insanlarda doğru politikalara dönüş umudu yarattığı için kurda gerilemeye yol açtı. Yeterli olmasa da olumlu bir adım. Yapısal reformlarla desteklenmesi gerekir.

İris Cibre:

İlk yeni atamaları duyduğumda sevinmiş, sonraki makro ihtiyati tedbirleri gördükçe büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Yeni atamaların olumlu sonuç doğurduğunu bugün görmüş bulunuyoruz. Enflasyonla savaş cesaretle olur... Devamı gelirse ve nötr reel faiz bölgesine yaklaştıkça beklentilerde düzelecektir. Bu da enflasyonla savaşın ilk aşaması olacaktır. Tebrikler TCMB.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2023, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER