Memur maaşlarına ilişkin tartışmalar devam ederken, BASK (Birleşik Aile Sağlık ve Sosyal Yardım Emekçileri Sendikası) ve AES (Adalet Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, en düşük memur maaşının 22 bin TL değil, 20.351 TL olduğunu açıkladı.

Memurlara yüzde 17,55 oranında enflasyon farkı zammı yapılacak ve bunun üzerinde 8077 lira seyyanen zam verileceği Meclis'te kabul edilmişti. Ancak 15 Temmuz'da maaşlara 8077 TL'lik seyyanen zam yatmadı. Memurlara seyyanen zammın önümüzdeki günlerde ek bordro düzenlenerek yatırılması bekleniyor. Memurlar şu an yüzde 17,55'lik zammı aldı.

BASK ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanlığının kendi resmi verilerinde en düşük devlet memuru maaşı 10.441,9 TL olmasına rağmen bazı basın yayın organlarının, siyasilerin ve hatta bazı sendika ve konfederasyonların bile en düşük maaşı 11.848 TL olarak açıklayarak yapılacak artışla 22 bin 17 lira olacağını ifade ettiğini görmekteyiz.

En düşük maaşa bile eşi çalışmadığı için aile yardımı alan, altı yaşından küçük iki çocuk için alınan çocuk yardımlarını dahil ederek yükseltilen rakamlar gerçeği yansıtmaz! Adı üzerinde ama tekrar açıklayalım.

En düşük maaş, aile ve çocuk yardımı almayan, göreve yeni başlayan en düşük derece ve kademedeki memurun aldığı maaştır. Bu da Cumhurbaşkanlığı verilerine göre 10.441,9 TL'dir. TBMM'ye verilen yasa teklifi aynen geçtiği için en düşük memur maaşı 20.351 TL oldu ve seçim öncesi verilen söz dahi yerine getirilmedi."

Editör: TE Bilisim