HABER MERKEZİ

Her şeyle beraber futbol da değişiyor. Pas oyunu, pres oyunu, parselasyon, half space, simetrik diziliş, bloklar arasında kayma, tiki taka vs. gibi terimler artık herkesin dilinde.

Değişime ayak uyduran, modern futbol mantelitesi ortaya koyan takımlar fark yaratıyor. Futbolun olmazsa olmazı olan pas kavramı zaman zaman farklı formlara büründü.

Özellikle son yıllarda pas oyunları, oyunu domine etmek, yoğun baskı kurmak isteyen takımların vazgeçmediği enstrümanlardan biri oldu. Bu paslardan en önemlisi de kaleci degajları. Son dönemde yapılan bir istatistik kaleci degajlarının uzun ve yüksekten ziyade kısa ve yerden pas şeklinde değiştiğini ortaya koyuyor.

StatsBomb sitesi de konuyla ilgili bir makale yayınladı. Buna göre, 2017'de kale vuruşlarının %80'i uzun ve yüksek paslarken bu oran 2024'te neredeyse yarı yarıya, %47'ye düşüyor. Makale, bu oranların özellikle 5 büyük lig olan İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa'da arttığını yazıyor.

Kale vuruşlarının yanı sıra, taç atışı, dripling, kafa vuruşları gibi istatistiklere de yer veren makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan ‘Uçak’ Kriziyle İlgili Açıklama! Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan ‘Uçak’ Kriziyle İlgili Açıklama!

https://statsbomb.com/articles/soccer/how-football-is-changing/

Editör: Cüneyt ALKIŞ