İYİ Parti'nin 31 Mart Yerel Seçimlerinin aldığı karar çerçevesinde 5. Oalğanüstü Kurultay’ı Ankara ATO Congresium'da başladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yeniden aday olmadığı 5. Olağanüstü Kurutultay'da genel başkanlık için 66 delegenin imzasının alınması gerekiyor.

Gerekli sayıya ulaşarak aday olan TBMM Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mehmet Tolga Akalın ve Günay Kodaz genel başkanlık için yarışacak.

Kurultay için salonun fiziki şartları ve kapasitesi öne sürülerek kurultay delegeleri, il, ilçe ve belediye başkanları ile önceki dönem milletvekilleri dışında salona izleyici alınmadı.

İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener, kürsüye "Bugün kürsüden son kez konuşuyorum" diyerek çıktı ve sözlerini “Allahaısmarladık” diyerek bitirdi.

Akşener'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

Beni siyaset yaparken teşvik eden  tek şey vardı. Cumhuriyetimize vefa borcumu ödemekti. 30 yıl boyunca iftiralarla, tehditlerle karşılaştım. Her devrin ahlaksızlarıyla mücadele ettim.

Türkiye'nin çok yarası var biz merhem olacağız dedik. Türkiye'nin çok acısı var, biz dindireceğiz dedik. Türkiye'nin çok derdi var biz derman bulacağız dedik.

Hiçbir zaman bir yerlerden garanti beklemedik, bir yerlere sırtımızı dayayarak yürümedik. Mesele yeni şeyler söyleyebilmekti. Hatırlayın, bu partiyi kurarken size nereden ve nasıl geldiğinizi unutmayın demiştim. Nasıl zulme uğradığınızı unutmayın, yokluklar içinde bir araya gelip nasıl ayakta kaldığınızı unutmayın. Sırf bize oy veriyor diye şiddete maruz kalan kardeşlerinizi unutmayın. Ben hiçbir zaman unutmadım, Allah şahit olsun ki hiçbir zaman unutmayacağım. 

Yağmur nereye yağarsa tarlasını oraya çekenlere mani oldum. İYİ Parti'nin ve İYİ Partilinin fedakarlığını taşıyamayanlara mani oldum. 

Kurbanlık Fiyatları 200 Bine Dayandı Kurbanlık Fiyatları 200 Bine Dayandı

Gerekirse bedelini ödeyeceğim dedim, ben bu bedeli ödemeye razıyım. 

Zaferin bin babası vardır, yenilgi öksüzdür ben yenilgiyi öksüz bırakmadım.

Akşener'in konuşması ayakta alkışlandı. 

Editör: Meryem TORUN