Altın Portakal’da yarışacak filmleri tanıyalım…

7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak 10 film belli oldu. Filmlerin konusu, yönetmen ve oyuncuları bu haberimizde.

Altın Portakal’da yarışacak filmleri tanıyalım…
banner58

(HABER MERKEZİ)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 43 yapım başvurdu. Bunlardan 10'u final bölümünde yarışmaya hak kazandı. Aralarında Zeki Demirkubuz, Kıvanç Sezer, Cemil Ağacıkoğlu gibi usta isimlerin yanı sıra ilk filmiyle görücüye çıkan isimlerin de olduğu yarışmanın heyecanı şimdiden herkesi sardı.

14 Ekim gecesi düzenlenecek ödül töreniyle yarışmanın farklı kategorilerdeki kazananları belli olacak. Uzun metraj alanında yarışacak 10 filmi gelin birlikte tanıyalım:

8x8

Sarp ve Eda, uzun bir ayrılık öncesinde son kez birlikte olmak için İstanbul’dan uzakta bir Airbnb evi tutarlar. Eve girdiklerinde intihar girişiminde bulunmuş Can’la karşılaşır ve hayatını kurtarırlar. Aslında kurtarmaları gereken daha önemli bir şey vardır: ilişkileri. Belki de bu yüzden, bir türlü evden ayrılamazlar. Tartıştıkça dibe batar, çıkmak istedikçe birbirlerini boğarlar. Bu kez onları kurtarmaya gelen kişi Can'dır. Sabah tuttuğu ve gözlerinde ölümü gördüğü fener balığını onlara ikram etmek ister. Eda'nın ilgisini gereğinden fazla çeken Can yüzünden Sarp ve Eda arasındaki ipler kopar. Yine de son gecenin hatırına evde kalmaya devam ederler. Eda ve Can'ın bir ortak noktası daha vardır; satranç. Sarp gittikçe kıskançlaşırken ikili satranç tahtasındaki sonsuz ihtimallerin arasında kaybolur. Gece ilerledikçe üç kişi önce yakınlık kurar, sonra alkol ve uyuşturucunun da etkisiyle bir tahmin oyunu oynamaya başlarlar. Bu oyun gerçekleri gereğinden fazla açığa çıkaracaktır.

Yönetmen / Senaryo: Kıvanç Sezer

Oyuncular: Alican Yücesoy, Ece Yüksel, Halil Babür

ANİDEN

Uzun yıllardır Hamburg'da yaşayan Reyhan, eşiyle birlikte kısa süreliğine İstanbul'a gelir. Geri dönmeye hazırlandığı gece, koku alma duyusunu kaybettiğini fark eder. Doktor randevusunda ortaya çıkan ciddi bir hastalık ihtimali onu endişelendirse de, daha fazla teste maruz kalmak yerine koku duyusunu geri kazanmak için kendi içgüdülerini takip edecektir. Yeni bağlar kurabilmek için her şeyi arkasında bırakmaya karar verir ve ortadan kaybolur. Gizlice büyükannesinin dairesine taşınır, bir otelde rastgele bir iş bulur ve kör bir adamla tanışır. Yeni bir hayata başlamak mümkün gibi göründüğünde, hakkında kayıp ihbarı bulunduğunu fark eder. Reyhan için bir özgürlük ihtimali var mıdır?

Yönetmen: Melisa Önel

Senaryo: Melisa Önel – Feride Çiçekoğlu

Oyuncular: Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu

BERABER

Roterdam’da doğup büyüyen 14 yaşındaki Zeki’nin annesini kaybettikten sonra yaşadığı travma, babasının Türkiye’ye taşınma kararıyla iyice perçinlenir. Serbest koşu (Freerunning) sporuyla uğraşan Zeki, önyargılarla geldiği İstanbul’da, tanıştığı insanlar ve girdiği yeni arkadaş çevresi sayesinde kendini eğlenceli ve özgür bir dünyada bulacaktır.

Yönetmen: Mete Gümürhan

Senaryo: Chris Westendorp

Oyuncular: Alihan Şahin, Sinan Eroğlu, Hayat van Eck, Mina Demirtaş, Lorin Merhart

BİLDİĞİN GİBİ DEĞİL

Düşünce biçimi ve hayat tarzı açısından birbirinden farklı üç kardeş, Tahsin (44), Yasin (38) ve Remziye (34) babalarının gizemli ölümüyle Tokat’ta buluşmak durumunda kalırlar. Bir arada geçirdikleri süre boyunca zaman zaman sıcak ilişkilerle yakınlaşırken, kimi zaman ciddi gerginlikler yaşarlar. Bazı anlarda ikiye bir ittifaklar oluşur. Derken aralarındaki güç dengeleri değişip bambaşka biçimler alır. Kardeşliğin karmaşık, çetrefilli yönleriyle mücadele edilir. Üç kardeş, ortak geçmişlerini farklı anımsadıklarını fark ederler. Tahsin ile Yasin, Remziye hakkında kendilerini şoke eden bir gerçeği öğrenirler. Hiçbir şey hiçbirinin bildiği gibi değildir.

Yönetmen/ Senaryo: Vuslat Saraçoğlu

Oyuncular: Serdar Orçin, Alican Yücesoy, Hazal Türesan, Ozan Çelik, Ünal Yeter

HAYAT

Babasının zoruyla nişanlanmak zorunda kalan Hicran evden kaçar. Hicran’ın zaten onu istemediğini düşünen Rıza, bu durumu önceleri pek umursamasa da durum giderek zoruna gitmeye başlar ve Hicran’la yüzleşmeye karar verir. Sadece bir kere gördüğü nişanlısının peşinden İstanbul’a gidip uzun sürecek büyük bir arayışa başlar.

Yönetmen / Senaryo: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Miray Daner, Burak Dakak, Cem Davran, Umut Kurt, Melis Birkan, Doğu Demirkol

KURBAN

Güneydoğu sınırında devlet güçleri ile ayrılıkçı güçler arasında yıllardır yoğun çatışmalar yaşanmaktadır. İbrahim’in oğlu İsmail, bu bölgede askerlik görevini yapmaktadır ve hizmetinin bitmesine de 20 gün kalmıştır. Tek geçim kaynağı olan tavuk ve yumurtalarına musallat olan yabani bir hayvanla uğraşan İbrahim, askerdeki oğlu İsmail’in orduda maaşlı asker olarak kalmasını ister. Babasının yaşlılık maaşını bankadan alacakları sırada kalp kriz geçiren bir adamın içinde yüklü miktarda para bulunan poşeti, İsmail’in sepetinin içine düşer. Ertesi gün babası ölen İsmail oğluna orduda kalması için ulaşmaya çalışır, ancak başarılı olamaz. Bu şartlar içinde bankada karışan poşetin içindeki paraları fark eden İbrahim, teslim edip etmeme arasında kararsız kalır. Bir yanda yoksulluk, diğer yanda onu ömür boyu geçindirecek para. Vicdanı yakasını bırakmaz.

Yönetmen / Senaryo: İsmail Güneş

Oyuncular: Mürşit Ağa Bağ, Fuat Onan, Nermin Yılmaz

SON HASAT

Küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan Ali, eşi Aysel’e derinden bağlıdır; onun sevgisini tekrar kazanmak en büyük arzusudur. Geçimini kamış hasadıyla sağlamaya çalışır fakat köydeki çeteye boyun eğmeyi reddettiğinden evinin en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz haldedir. Yoksulluktan bunalan Aysel, çareyi çetenin işlettiği kamış deposunda çalışmakta bulur. Aysel’in bu kararı karşısında yıkılan Ali, onu bu fikirden vazgeçirmek üzere giriştiği işte bütün hasadını kaybeder. Çareyi göle sığınmakta bulan Ali, burada çetenin adamlarından birinin kazara ölümüne sebep olur. Eline bulaşan kanı kabullenmekte zorlanır. Ali eşiyle arasının düzelmeye başlamasıyla rahatlar, ancak köy halkı kaybolan adamı aramakta ve Ali’nin etrafındaki çember gittikçe daralmaktadır.

Yönetmen / Senaryo: Cemil Ağacıkoğlu

Oyuncular: Hilmi Ahıska, Sevgi Temel, Gökhan Yıkılkan, Erdem Şenocak, Ercan Kesal

TEREDDÜT ÇİZGİSİ

İdealist bir ceza avukatı olan Canan’ın hayatı, gündüzleri adliyeden, geceleri ise hastanede solunum cihazına bağlı yaşayan annesine refakat etmekten ibarettir. Uzun zamandır emek verdiği bir cinayet zanlısının karar duruşması gününde Canan; annesinin, hâkimin ve sanığın hayatını etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak zorunda kalır.

Yönetmen / Senaryo: Selman Nacar

Oyuncular: Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Erdem Şenocak

YURT

Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşar. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşır. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise, yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan olur ve birlikte kuralları çiğnedikleri bu genç adamın yarattığı heyecan ve özgürlük onu ilk kez kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.

Yönetmen / Senaryo: Nehir Tuna

Oyuncular: Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer, Didem Ellialtı

ZAMANIMIZIN BİR KAHRAMANI

Lermontov'un kötü şöhretli anti-kahramanı Peçorin'den esinlenen Zamanımızın Bir Kahramanı, küçük bir Karadeniz köyünde babasının cenaze töreninin hazırlıklarıyla meşgul olan bir adamın üç trajikomik gününe odaklanarak çağımızın pek çok kusurunu içinde barındıran bir kuşak portresi sunuyor.

Yönetmen / Senaryo: Miraç Atabey

Oyuncular: Emrah Gülşen, Mustafa Kandemir, Elvan Çanakoğlu, Evrim Çervatoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER