Bursa'nın Yaren Leylek hikayesi film oluyor

Yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in hayata geçirdiği ,Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Köyü'nde (Leylek Köyü) balıkçılık yapan Adem Yılmaz 12 sene önce dostluk kurduğu Yaren Leylek ‘in arkadaşlığı film oluyor.

Bursa'nın Yaren Leylek hikayesi film oluyor
banner58

Yaren Leylek ve Balıkçı Adem'in hikayesi beyaz perdeye aktarılacak. Her yıl aynı yerde bir araya gelen Adem Amca ve Yaren'in binlerce insan tarafından takip edilen hikayesi 8 ağustos‘ta çekilmeye başlanacak. Mars dağıtım tarafından dağıtılacak film kasım ayında vizyona girecek.

Yapımcılığını Sev Yapım’ın yönetmenliğini Gibi dizisinden tanınan Onur Uzun’un üstlendiği filmde Buğra Gülsoy, Hande Doğandemir, Azra Aksu, Seçkin Özdemir, Emir Ali Doğrul, Meral Çetinkaya, Tarık Pabuçcuoğlu, Murat Kılıç, Cenk Gürpınar, Kıvanç Talu (var böyle tipler), Işınsu Zırh, Alper Tüydeş gibi ünlü isimler yer alıyor.

Yaren Leylek Hikayesi Nedir?

YarenBursa'nın Karacabey ilçesinin Eskikaraağaç köyünde bir balıkçı ile kurduğu dostluk nedeniyle insanlar arasında tanınan leylek.

Köyün muhtarı tarafından "Yaren" adı verilen leyleğin, 2007 veya 2008 doğumlu olduğu tahmin ediliyor. Yaren, her yıl Mart ayında Bursa'nın Eskikaraağaç köyüne göç eder ve altı ay köydeki yuvasında kalır; Nisan ayını kuluçkada geçirir. 2010 yılından beri köye her gelişinde, Uluabat Gölü kıyısındaki bu köyde yaşayan Adem Yılmaz'ın kayığına konarak her sabah onunla birlikte balığa çıkmaktadır. Bir leylek için sıra dışı olan bu davranışı, doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından 2016 yılından itibaren fotoğraflanmış, 2019 yılında belgesele konu edilmiş.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2023, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER