Türkiye uyarlama dizileriyle dünyada ilk sıralarda

Yazar ve müzisyen Sina Koloğlu, yapılan araştırma sonucu Türkiye’nin uyarlama dizi üretiminde dünyada ilk sıralarda yer aldığını açıkladı.

Türkiye uyarlama dizileriyle dünyada ilk sıralarda
banner58

K7 Media’nın uyarlama diziler ile ilgili yaptığı araştırma sonucu hakkında sosyal medya hesabından paylaşım yapan Sina Koloğlu şunları söyledi:

“2020-2022 yılları arasında uyarlanmış formatlar üreten ülkeler açısından, İngiltere 40 uyarlama ile ilk sırayı alırken onu İsrail (30), Güney Kore (24), Amerika Birleşik Devletleri (16), Türkiye (14) ve 10’ar uyarlamayla Arjantin ve Japonya izliyor.

Yani Türkiye, uyarlama dizi üretiminde de hatrı sayılı ülkelerden biri konumunda. Mesela Umutsuz Ev Kadınları, Anne, Kadın gibi yabancı dizilerin uyarlamaları orijinallerinden çok daha büyük ilgi gördü. Kendi dizilerimizin uyarlamaları da son dönemde büyük bir ivme kazandı diyebiliriz. Aşk-ı Memnu Fatmagül'ün Suçu Ne, Ezel, Suskunlar, Elif, Paramparça, Son, Kara Para Aşk, Ufak Tefek Cinayetler, Yargı, Şahsiyet ilk akla gelenler.

Arap dünyasının en önemli medya kuruluşu MBC ile Ay Yapım ve Med Yapım' ın yaptığı anlaşma 'uyarlama' ivmesini daha da arttıracak gibi görülüyor. Güllerin Savaşı ve Sadakatsiz uyarlamaları yapıldı, ardından Yasak Elma da gelecek. Yani bütünü içinde baktığımızda Türkiye, 'uyarlama dizi ihraç eden ülkeler' arasında önemli bir yere sahip olmaya devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2023, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER