AVİTA’nın 2023 yılında hizmet verdiği kurumların çalışan ve aile bireylerinin kullanımlarından derlediği raporda önemli detaylar yer aldı. Türkiye’nin önde gelen birçok markasına danışmanlık hizmeti veren AVİTA’nın Çalışan Destek Programı kullanımları üzerine hazırladığı rapor, Türkiye’nin mutluluk seviyesi konusunda da önemli ipuçları verdi. 2023 Yılı Değerlendirme Raporu’na göre en çok tercih edilen hizmet yüzde 44 ile psikolojik danışmanlık oldu. Çalışanların en çok talep ettiği ikinci hizmet ise yüzde 28 ile ev sahibi kiracı ilişkilerini konu alan mevzuat danışmanlığı oldu. Geçtiğimiz yılın en çok tercih edilen hizmetlerinden biri de tıbbi bilgi danışmanlığı, bu yılın raporunda da ön planda yer aldı. Tıbbi konularda desteğe ihtiyaç duyanların oranı yüzde 8 olurken, en çok dahiliye ve çocuk hastalıkları konusunda destek alındı.

Çalışanların psikolojik desteğe ihtiyacı artıyor

Dijital Dünya Kadın Düşmanlığını Öne Çıkarıyor! Dijital Dünya Kadın Düşmanlığını Öne Çıkarıyor!

ERKEKLER MEVZUAT DANIŞMANLIĞI, KADINLAR PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ ALDI 

Raporda çalışanların 2023 yılında danışmanlık aldıkları diğer alanlar ise şöyle sıralandı:  

Sağlıklı beslenme danışmanlığı (yüzde 6), mali bilgi (yüzde 6), veteriner danışmanlığı (yüzde 2), genel bilgi (yüzde 6), bel, boyun, sırt ağrıları ve ofis ergonomisi (yüzde 1) de yer alıyor. 2023 yılında çeşitli konularda danışmanlık hizmeti alanların dağılımı yüzde 61 kadın ve yüzde 39 erkek olarak gerçekleşti. Erkek çalışanlar en çok mevzuat danışmanlığı hizmeti alırken ve kadın çalışanlar ise en çok psikolojik danışmanlık alanında hizmet almak için uzmanlara ulaştılar. 

EN FAZLA ÇAĞRI ALINAN PSİKOLOJİK DESTEK KONUSU YÜZDE 18 İLE KAYGI PROBLEMİ OLDU 

Psikolojik danışmanlık hizmeti alanların yüzde 83’ü kendileri ile ilgili destek alırken yüzde 15’i eşleri ve aile bireyleri, yüzde 2’si de çocukları ile ilgili konularda uzmanlara ulaştı. En fazla çağrı alınan psikolojik destek konusu yüzde 18 ile kaygı belirtileri oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların yüzde 8’i depresif belirtiler, yüzde 5’i çocuk gelişimi, yüzde 5’i ilişki sorunları, yüzde 4’ü evlilik sorunları üzerine danışmanlık almak için başvurdular.