Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu açıklandı.

Rapora göre 2023 yılında medya ve reklam yatırımları 140 milyar 690 milyon TL oldu. Bir önceki yıla göre yüzde 120’lik bir büyüme yaşanan sektörde medya yatırımları 119 milyar 110 milyon TL olurken; yapım, baskı, reklamveren hizmet bedeli gibi reklam yatırımları ise 21 milyar 580 milyon TL’ye ulaştı.

ASLAN PAYI DİJİTALİN

2023 yılının ilk 6 ayında Türkiye'deki medya yatırımları içerisinde toplam paylar da açıklandı. Buna göre dijital medya yatırımları açık ara ilk sırada yer alıyor.

IAB Europe Adex Benchmark 2022 Raporu’nda(1) Türkiye %12,2 enflasyondan arındırılmış büyüme oranı ile Avrupa’da dijital reklam yatırımlarında en fazla büyüyen ülke olarak açıklanmıştır.

Akıllı Cep Telefonu Yaşlıları Yalnızlıktan Kurtarıyor. Yaşlıların Yarısı Akıllı Telefon Kullanıyor Akıllı Cep Telefonu Yaşlıları Yalnızlıktan Kurtarıyor. Yaşlıların Yarısı Akıllı Telefon Kullanıyor

Dijital: %65,9
TV: %26
Açıkhava: %5,4
Radyo: %1,6
Yazılı Basın %0,9
Sinema: 0,2

Editör: Cüneyt ALKIŞ