Kuzey Marmara Otoyolu'ndan (KMO) meydana gelen gelen kaza tüm Türkiye'nin gündemine oturdu.

10 kişinin hayatını kaybettiği 8’i ağır 59 kişi yaralandığı kazaya ilişkin Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Yiğit Dedeoğlu, karakutudaki 3 şifreyi Milliyet.com.tr'ye açtı.

Karaköy Tramvay Durağında Bir Çocuğun Başı Turnikeye Sıkıştı! Karaköy Tramvay Durağında Bir Çocuğun Başı Turnikeye Sıkıştı!

Otoyolda ölüm getiren facianın 3 şifresi Kimse sağ şeridi istemiyor

'HIZ VE YANLIŞ ŞERİT KULLANIMI YİNE KAZA GETİRDİ'

Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Yiğit Dedeoğlu kazayı ve olayları başlatan faktörleri yorumladı. Dedeoğlu, hava koşullarının büyük ölçüde risk barındırdığını vurgulayarak kazanın oluş sebebine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Otoyolda ölüm getiren facianın 3 şifresi Kimse sağ şeridi istemiyor

Dedeoğlu, “Otoyollarda görevli acil durum ekipleri kaza sonrası hızla olay yerine intikal ederek bölgenin güvenliğini alabilecek kapasite ve imkana sahipler. Kaza geçiren vatandaşların kaza yerinde kendilerini güvene almaları ve çevreden geçen vatandaşların 112’yi arayarak mümkünse arkadan gelen araçları uyarmak amacıyla ışıklı ve reflektif araçları kullanmaları faydalı olacaktır. Kaza sonrasında eğer ciddi bir yaralanma olmazsa sürücü ve yolcuların bariyerin diğer tarafına geçerek ilk yardım ekiplerini beklemeleri gerekiyor. Yardımseverlik adına yaralılara müdahale etmek daha büyük riskleri beraberinde getirebilir, müdahaleyi sağlık ekiplerinin yapması gerekir” dedi.

GÜVENLİ YOLCULUĞUN 3 SIRRI

Yiğit Dedeoğlu, kazalar sevdiklerimizi hayattan koparmasın, kimseyi yasa boğmasın diye alınacak bazı önlemler ve belki de kitaplarda yazmayan 3 kuralı ise şöyle açıkladı:

"Bu konuda aslında birinci formül basit: 'Riski fark et ve doğru savunmayı yap.' Burada risk görüş kaybı ve sis. Buna karşı savunma olarak da sürücülerin yavaşlatılan hız ve doğru şerit tercihi yapmaları gerekiyordu. İkinci formül ise diğer sürücülerin her an hata yapabileceğini düşünerek araç kullanmak. Eğer diğer sürücülere ve kendinize çok güvenerek takip mesafesini korumazsanız, hız limitlerini zorlarsanız başka sürücülerin yaptığı hatalar sizi de o kazaya dahil eder. Üçüncü ise, trafikte yalnız olmadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu sebeple öngörülebilir hareket etmek yani başkalarının bizim hareketlerimizi, davranışlarımızı önceden tahmin etmesini sağlamak ve başkalarının hareketlerini, davranışlarını da önceden tahmin etmeye çalışarak araç kullanmamız gerekiyor."

Editör: Meryem TORUN