Bursa'nın116 yıllık köklü okulu yıkıldığıyla kaldı, henüz çivi dahi çakılmadı

Bursa’da depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan 116 yıllık Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi’nde aradan geçen 3 yıla rağmen henüz tek bir çivi dahi çakılmadı.

HABER: CÜNEYT ALKIŞ

KAMERA-FOTOĞRAF: SERHAT HALLAÇ

Bursa’da 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle pek çok okul için yıkılma ve güçlendirme kararı alındı. Süreç içerisinde kimisi yıkılırken, kimisinde de güçlendirme çalışmaları yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, 2022-2023 Eğitim Öğretim dönemi öncesi yaptığı açıklamasında Bursa genelinde yaklaşık 110'a yakın okul binasının 90'nın güçlendirmesinin tamamlandığını söyledi. Ancak en çok merak edilen okulların başında gelen kentin köklü okullarından Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi’nin son durumu ile ilgili son zamanlarda herhangi bir açıklama yapılmadı. Sayfa 16, Bursa ve ülkesine pek çok önemli bilim insanı, iş insanı, sanatçı kazandırmış Bursa’nın köklü okulunun son durumuyla ilgili araştırma yaptı.

ARADAN 3 SENE GEÇTİ, HALA SONUÇ YOK

1906 yılında “Bursa Hamidiye Medrese-yi Muallimini” adıyla Öğretmen Okulu olarak kurulan okul, 1927’ye kadar birçok öğretmen yetiştirdi. Hatta Menemen'de Cumhuriyet karşıtı bir grup tarafından öldürülmesiyleşehit edilen ve yıkılmadan önce okulun girişinde büstü bulunan Mustafa Fehmi Kubilay da bu okuldan mezun oldu. Daha sonra yangın ve farklı afetlerden sonra çeşitli onarımdan geçen okul, Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi ismiyle eğitim ve öğretime katkı sunmaya devam etti. Alınan kararla yenilenmek üzere 2019 yılında yıkıldı ve aradan geçen 3 seneye rağmen henüz inşaatı başlamadı. Bu süreçte otlar büyüdü, etrafı dikenler, otlar, molozlar ve çöpler kapladı. Hatta bazı alanları, otopark olarak bile kullanılıyor.

MÜTEAHHİT FESHEDİP GİTTİ

Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, müteahhit firma fesih yasasından faydalanarak işini feshetti. Bununla alakalı fesih dosyaları hazırlandı ve Bakanlığa gönderildi. Şu an Bakanlık dosyayı inceliyor. Fesih uygun görülürse tekrar ihaleye çıkılacak. İhaleyi alan firma ise inşata başlayacak. Tüm bu bürokratik işlemlerin ne zaman biteceği, inşaata ne zaman başlanacağı, şu an eğitim faaliyetlerini Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi binasında sürdüren öğrencilerin ne zaman okullarına kavuşacakları ise belirsizliğini koruyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER