CÜNEYT ALKIŞ / ÖZEL HABER

Türkiye genelinde yapılacak olan TOKİ konutları ile dar gelirli vatandaşların da ev sahibi olmasının amaçlandığı projenin detayları, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan açıklamasında, 500 bin konutun 8 bin 650'sinin Bursa'da yapılacağını duyurdu. O açıklamaların ardından Bursa'da konutların nerede yapılacağı da belli oldu.

Bursa'da, 4 bin 416 konut ile Karacabey başı çekerken, TEKNOSAB'ın hemen yanında yer alan Yeni Karaağaç Köyü'ne yapılacak 3 bin 316 konut ile burası da mahalle bazında başı çekiyor. Karacabey'de diğer 1000 konut da ilçeye çok yakın olan 5 km uzaklıktaki Taşlık Köyü’ne yapılacak.

Erdoğan’ın açıklamasından sonra evlerin yapılacağı köyler ve çevre köylerde heyecan ve mutlulukla birlikte belirsizlik ve merak başladı. Sayfa 16 olarak bu yatırımların yapılacağı Karacabey'de, Belediye Başkanı Ali Özkan, Yeni Karaağaç Köyü Muhtarı Adem Şen, Karakoca Köyü Muhtarı Mümin Özdemir ve Taşlık Köyü Muhtarı Ersin Kaçar ile görüştük.

KARACABEY'İN GELİŞİME AÇIK BÖLGE OLDUĞUNU HEP İLETTİK

Bursa'ya yapılacak hızlı trende parsel sorunu! Vatandaş tedirgin.. Bursa'ya yapılacak hızlı trende parsel sorunu! Vatandaş tedirgin..

Nilüfer ile Karacabey arasının doğru planlanması gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini ifade eden Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, bu kararla artık bunun daha da mümkün hale geldiğini söyledi. Başkan Özkan, "İstanbul İzmir Otoyolu ve yüksek hızlı tren projesi bölgemizden geçiyor. TEKNOSAB'ın orada ve Taşlık Köyü'nde yolcu ve yükleme istasyonu olacak. Dolayısıyla bu da bölgemize ayrı bir değer katacak. Ayrıca en az 50 bin kişiye istihdam öngören TEKNOSAB var. Burada da yaklaşık 200 bin nüfus öngörülüyor. Biz de bu bölgeyi yönetenler olarak geleceği planlamamız gerekiyor. Dolayısıyla Bakanlık ile görüşmelerimizde bu bölgelerle ilgili taleplerimizi hep ilettik. Bakanlığımız da bize hak vermiş olacak ki bu bölgeleri proje kapsamına aldı. Bu da Karacabey'in ne kadar gelişmeye açık bir bölge olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Başkan özkan sözleini şöyle noktaladı: "TEKNOSAB planlı bir sanayi. Bölgemizde kaçağa ve plansız yapılaşmaya karşıyız. Bir de tarım arazileri heba edilmesin mantığındayız. Bu bölgeler de tamamen bu mantığın güdüldüğü bu tip yerlere yapılacak. Konut bölgeleri, hızlı trene, otobana falan hep yakın mesafelerde konuşlanacak. Bu bölgeler zamanla konutlarıyla, AVM'leriyle, sosyal alanlarıyla belki ileride ünivrsiteleriyle çok farklı bir konsepte bürünecek. Biz Bursa'da planlı bir yapılaşma ve sanayi yapamadık belki ama bulunduğum platformlarda hep Nilüfer ve Karacabey arasının doğru planlanması gerektiğini söylemiştim. Öyle de olacak inşallah. Bu sadece açıklanan bu köylere değil tüm çevre köylere bütün Karacabey'e etkisi olacaktır. Çok güzek ve doğru bir karar. Hayırlı uğurlu olsun. Bu kararla, bölgenin geleceği garanti altına alındı."

YENİ KARAAĞAÇ KÖYÜ MUHTARI'NDAN HASANAĞA ÖRNEĞİ

Yeni Karaağaç'ta 3 bin 316 konutun planladığı aşağıda da resimde görülen bölge Karakoca köyü arazileri ile yanyana, köye oldukça yakın, zamanla köyle birleşecek bir bölge.

TEKNOSAB’ın hemen yanında yer alan Yeni Karaağaç Köyü’ne 3 bin 316 konut yapılacak. Köy muhtarı Adem Şen, henüz resmi bir yazının gelmediğini ancak konutların tahmini olarak köyün kuzeybatısında yer alan yaklaşık 1000 dönümlük meralık alana yapılacağını ifade etti. Köye çok yakın yere yapılacağını, zamanla bu bölgenin köyle birleşeceğini ifade eden Muhtar Adem Şen, “Çok uzun zamandır, hem bizim köyde hem de çevre köylerde konuşulan konular bunlar. Otobanın yapılması, TEKNOSAB’ın yapılıyor olması zaten şehirleşmeyi de beraberinde getirecekti. Hasanağa, Kayapa, Akçalar'da bunların çok örneği yaşandı. Şimdi sıra bize geldi. Zamanla etraftaki köylere de dağılacaktır bu yerleşim. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

KARAKOCA MUHTARI ÖZDEMİR: GENÇLER ÇOK İSTEKLİ

Yeni Karaağaç ile komşu olan ve ortak pek çok araziyi işleyen, TEKNOSAB’a yakın bir başka köy olan Karakoca Köyü’nün Muhtarı Mümin Özdemir ise, bu bölgenin gelişmekte olan bir bölge olduğunu, zamanla daha da değerleneceğini ifade etti. Muhtar Mümin Özdemir, “Bu gelişme, hem bölgemiz hem de bölge halkımız için olumlu bir gelişme. Bizim köyümüzde de TEKNOSAB’a çok yakın mera hüviyetinde yerler var. En kısa zamanda buralara da konut projelerinin geleceğini düşünüyoruz” dedi. Erdoğan’ın açıklaması sonrası köydeki havayı değerlendiren Muhtar Mümin Özdemir, özellikle gençlerin yoğun ilgi göstereceklerini söyledi. Muhtar Mümin Özdemir, “TEKNOSAB, hızlı tren, rüzgar gülleri, otoban derken bizim buralar çok gelişti, geleceği çok değerlendi. Bu konut ihtiyacını da doğuruyor. Bu projeye özellikle köyümüzdeki gençler çok başvurmak istiyor. Hem köyümüze hem Karacabey ve Bursamıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Karacabey’de Yeni Karaağaç dışında 1000 konutun yapılacağı diğer yer olan Taşlık Mahallesi Muhtarı Ersin Kaçar da, mahallelerinin Karacabey’e çok yakın olduğundan ve hızlı tren için bir merkez olduklarından seçildiğini ve projenin evi olmayanlar için bir fırsat olacağını düşünüyor.

Muhtar Ersin Kaçar da şunları söyledi: “Elimize resmi bir yazı gelmedi, parsel belli değil ancak köyün arka tarafında yaklaşık 500 dönüm civarı taşlık meralık bir alan var. Konutların oraya yapılacağını düşünüyoruz. Tabi bu evi olmayanlar için önemli bir fırsat. Bizim köy, Karacabey’e yakınlığından dolayı, ve hızlı trenin geçeceği, durağının olacağı bir yer olduğundan dolayı seçilmiş olabilir. Ayrıca Karacabey’in çeperinde büyüyecek başka bir alanı da yok. Bunun için en yakın yer bizim orası. Herkes için hayırlısı olsun.”

Çamlık Köyü'ne yapılacak konutlar da Muhtar Ersin Kaçar'a göre bu bölgeye yapılacak.

Editör: TE Bilisim