Bursa'daki Kazada Vefat Eden Üniversiteli Melek 3 Gün Önce Organlarını Bağışlamış... Bursa'daki Kazada Vefat Eden Üniversiteli Melek 3 Gün Önce Organlarını Bağışlamış...

CNN Türk yayınında konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Bursa'da yeni keşfedilen Kayapa -Yenişehir fayı hakkında açıklamalarda bulundu. Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu Marmara Bölgesi'nin diri fay haritası. MTA tarafından hazırlanmakta, sürekli yenilenmektedir. Şimdiye kadar 485 tane 5 buçuktan büyük deprem oluşturulabilir fayımız var. Bunlarını üzerine sürekli ekleniyor. Şimdiye kadar Marmara Denizi için hep kuzey kolu üzerinde konuştuk. Burada bildiğimiz 2 nokta vardı.1912 Mürefte depremini olduğu, ve Kocaeli depreminin olduğu fay zonuydu. İki nokta arasında 7'den büyük bir deprem bekliyoruz. Bunu konuşurken hep Marmara'nın kuzeyi için konuştuk. Ama güneyin de ne kadar tehlikeli olduğunu son günlerdeki Gemlik Körfezi civarındaki depremler bize gösterdi. Çünkü 1953 Yenice-Gönen depremi, 1964 Manyas depremi var."

Kentte 20 günde 150 mikro deprem: Yeni bir fay olabilir

'7.3 ŞİDDETİNDE DEPREM ÜRETEBİLİR'

"Yenişehir ve Kayapa arasında mesafe kuş uçusu 95 kilometre. Bu bölgelerde aktif faylar var ama yeni aktif faylar da bulundu. Gri, düz alanlar, alüvyon alanlar çok tehlikeli alanlar yapı stokları açısından. 3 üniversitenin yaptığı araştırmada Yenişehir ile Kayapa denen bölgede toplam 95 kilometreye yakın yeni bir fay fonu keşfedilmiş. Bu çok normal, Türkiye bir deprem bölgesi. Kapalı alanlarda yeni faylar bulunabiliyor. Bu onun ifşası şeklinde. Bu fayın tespit edildiği yerde Bursa var. Bursa ve çevresini etkileyebilir. İznik Gölü'nün çevresini, Gemlik'i ve Yalova'ya kadar olan kısımları etkileyebilecek bir deprem demektir. Çünkü uzunluğuna göre verilen büyüklük 7.3. 7'yi geçen her deprem ülkemizde bir yıkım yaratıyor."

Kaynak: CNNTÜRK