Dünyanın En Lezzetli Mantıları Belli Oldu: Türkiye de Listede Dünyanın En Lezzetli Mantıları Belli Oldu: Türkiye de Listede

Türkiye sanayisindeki istihdam ve ara eleman sorununa çare kadınlar oldu. Kadınlara yönelik verilen SGK teşviki, yükselen maaş skalası ve teknolojiye bağlı olarak fiziksel iş yükünün azalmasının etkisiyle sanayide kadın istihdamına ilgi arttı.

Rakamlara göre son 5 yılda sanayideki kadın oranı 8 kata varan oranda artış gösterdi. Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, Kadınların toplam istihdam içindeki payı da yüzde 33'e ulaştı. Bu artışta kimi şirketlerin ilanlara 'kadın şartı' getirerek çıkması etkili oldu. Bu firmalardan biri olan BSH, Çerkezköy'de faaliyet gösteren fabrikasında çalıştırmak üzere tek seferde 400 kadını işe aldı. Firmanın verdiği ilanlarda "Kadın forklift elemanı arıyor" yazması da gözlerden kaçmadı. Son birkaç yıldır sanayi odaları tarafından yürütülen "Sanayide Kadın Eli" projesinin de beklenenden fazla ilgi gördüğü ortaya çıktı. Konyalı sanayiciler ise sadece kadınlara ustalık eğitimi veren akademi açtı. İstihdam garantili kurstan eğitim alan 100'den fazla usta göreve başladı.