Avrupa ülkeleri, Türkiye vatandaşlarına karşı vize duvarlarını iyice kalınlaştırdı. Beyaz Rusya, Rusya, Hindistan, Fas, Çin gibi ülkelerden vize başvurularının onaylanma oranları Türkiye'den yapılan başvuruları geride bıraktı.

Avrupa Komisyonu'nun resmi rakamlarına göre, bir tek İranlıların vize ret oranı, Türkiye vatandaşlarından fazla.

Güzelyalı’da toplanmayan çöpler tepki topluyor Güzelyalı’da toplanmayan çöpler tepki topluyor

Türkiye'nin gümrük birliğine dahil olmasına ve AB’ye tam üyelik için adaylık sürecinin devam etmesine rağmen, vize süreci giderek sertleştiriyor.

EN ÇOK RET İRAN'A...

Ekonomim'de yer alan habere göre, AB ülkelerine, 2023 yılında yapılan 1 milyon 55 bin 885 vize başvurusundan yaklaşık yüzde 16’dan fazlası reddedildi. 

Yani yaklaşık 200 bin Türkiye vatandaşına AB vizesi verilmedi. Ret oranı 2022’de yüzde 25.1 ve 2023’te yüzde 30 olan İran vatandaşları, bu alanda Türkiye'den kötü durumda. 

Türkiye, bu sıralamayla Avrupa’ya vize başvurusu en çok reddedilen ikinci ülke oldu. 2024 yılında durum daha da kötüye gidiyor. Korona sonrası yaşanan yoğunluk, ekonomik kriz, Avrupa’ya kaçak yoldan girişler, vizelerin daha da sıkı incelenmesi sonucunu doğurdu.

Almanya, vize randevularının 7 ayı bulabileceğini açıkladı. Randevudan sonra işlemler yine bir kaç ayı bulduğunda, vize başvurularının sonuçlanması bir yıla kadar uzayabiliyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, çok ender durumlarda, bir ay ya da bir kaç ay içerisinde vize alınırken en büyük mağduriyet aile birleşimlerinde ya da iş dünyasının ziyaretlerinde yaşanıyor.

Editör: Meryem TORUN