İstanbul'da yaşanan kazayla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud, oğluna Türkiye'ye geri dönüp hakkında tutuklama emri çıkaran mahkemeye teslim olmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, doktor olan 40 yaşındaki oğlunun kazadan sonra birkaç gün İstanbul'da kaldığını belirterek, oğlunun kaçmadığını ileri sürdü.

"Tutuklama emri yoktu"

Benzine ve Motorine Zam Geliyor! Benzine ve Motorine Zam Geliyor!

"Tutuklama emri yoktu" diyen Cumhurbaşkanı "Bu bir kazaydı. Kaçmadı ve zaten bu amaçla bir avukat tuttu. Yani bir işi var ve ülke dışına çıktı." diye konuştu.

Motosikletli kurye Yunus Emre Göçer, İstanbul'da işlek bir otoyolda Somali Cumhurbaşkanının oğlu Muhammed Hasan Şeyh Muhammed'in kullandığı aracın çarpmasından altı gün sonra, 6 Aralık'ta hastanede hayatını kaybetti.

Göçer'in ölümü sonrası Somali Cumhurbaşkanının oğlu için yurt dışı yasağı çıkarıldı ancak tutuklama emri çıktığında Mohamud Türkiye'den ayrılmıştı.

"Teslim Olması İçin Kendisiyle Konuşuyorum"

Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud,, "Hâlâ ülkeyle bağlantısı var ve geri dönüp mahkemeye teslim olması için kendisiyle konuşuyorum." dedi.

Oğlunun yetişkin biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı "Karar ona ait ama ben bu tavsiyeyi veriyorum" ifadelerini kullandı.

Göçer'in ailesine başsağlığı diledi

Göçer'in ailesine başsağlığı dileyen Somali Cumhurbaşkanı, AP'ye verdiği mülakatta, "Bu vesileyle nasıl ulaşacağımı bilmediğim aileye başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Kayıplarının acısını onlarla paylaşıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'de göreve yapan bir Somalili diplomat Cumhurbaşkanı'nın oğlunun kullandığı aracın Somali Büyükelçiliği'ne ait olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın ailesinin diplomatik pasaportla seyahat ettiğini söylemişti.

Editör: Meryem TORUN