Türk futbolunda lig formatı değişiyor. Türk futbolunun marka değerinin son yıllarda giderek düşmesi hem rekabeti hem de başarıyı azalttı. Buna paralel olarak kulüpler reklam, sponsorluk ve yayın geliri konusunda ciddi kayıplar yaşadı.

Türkiye Futbol Federasyonu da Süper Lig'in marka değerini yükseltmek için yeni fikirleri masaya yatırdı. Bunlardan biri de play-off ve play out sistemi.

3. Lig’de Final Zamanı. Hangi Takım 2. Lig’e Çıkacak? 3. Lig’de Final Zamanı. Hangi Takım 2. Lig’e Çıkacak?

Konuşulan iddialara göre yeni sezonda ligi ilk 4 içinde bitiren takımların daha sonra kendi aralarında play-off oynayacağı öne sürüldü.

Ayrıca ligin son sırasında yer alan takımlar arasında da play-out sisteminin uygulanması bekleniyor.

TARTIŞMALARA YOL AÇTI

Lig tarihinde play-off sistemi sadece bir kez 2011-12 sezonunda uygulandı. Normal sezonda alınan puanların yarısı ile başlanan dörtlü mini ligde o sezon Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor yer almıştı. Sadece play-off maçlarında Fenerbahçe zirvede yer alırken toplamda şampiyonluk için puanı yetmedi ve Galatasaray üstünlüğü koruyup lig şampiyonu olmuştu.

Bu düşünce sporseverler arasında tartışmalara neden oldu. Kimi kesim bu sistemin yetersiz olduğunu aynı zamanda takım sayısının da 20'den 16'ya düşürülmesi gerektiğini savunurken bazı kesimler de bu yeni öneriye destek çıktı.

Süper Lig’de play-off ve play-out sisteminin uygulanıp uygulanmayacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Editör: Cüneyt ALKIŞ