Yeni Yapay Zeka Yazılım Mühendisi: Devin Yeni Yapay Zeka Yazılım Mühendisi: Devin

Rapora göre, Türkiye'de 2023 sonunda 245 bin aktif ve 40 bin freelancer olmak üzere toplamda 285 bin yazılımcı bulunuyordu. 2024'ün ilk ayları da dahil edildiğinde bu sayının 300 bine yaklaştığı belirtiliyor. Rapordaki verilere göre, ülkedeki yazılımcı sayısı sürekli olarak artış gösteriyor.

Uluslararası Yetenek Transferi Projesi Başarıyla Devam Ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen Uluslararası Yetenek Transferi projesi kapsamında ise yabancı yazılımcılardan gelen 1702 başvurunun 1598'i olumlu değerlendirildi. Başvurular arasında yazılım tasarımcısı, yazılım geliştirici ve yazılım test edicisi (tester) pozisyonları ön plandaydı. Rusya'dan gelen 833 başvuru ise dikkat çekti.

Yazılımcı Sayısı Nüfusa Oranla Yüksek

Rapor, Türkiye'deki yazılımcı sayısının nüfusa oranla yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak, bu durumun iş talepleriyle yeterince dengelenip dengelenmediği konusu da tartışma yaratıyor. İnternet üzerinden erişilebilen eğitim imkanlarıyla birlikte her gün yeni yazılım uzmanlarının yetiştiği göz önüne alındığında, sektördeki arzın talebi aşabileceği belirtiliyor.

Sektörde İşsizlik Tehlikesi ve Başarı Olanakları

Artan yazılımcı sayısının sektörde işsizlik riskini beraberinde getirebileceği ifade edilirken, gerçekten başarılı olan yazılımcıların yine de öne çıkacağı ve talep göreceği vurgulanıyor.