Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a sunulan 'gizli' ibareli PKK ile mücadele raporu bir sahafta bulundu. İddiaya göre Özal'ın evi satılınca evraklar hurdacıya gitti, bir sahaf da o belgeyi hurdacıdan aldı.

Sağlıkta Yeni Dönem: Uzaktan Muayeneyi SGK Karşılayacak Sağlıkta Yeni Dönem: Uzaktan Muayeneyi SGK Karşılayacak

Bu haberi ilk bulup çıkaran 10 Haber'den Masum Gök oldu. Gök, sahafta gezerken eline geçen bir belgeyi haberleştirdi. Belge, Susurluk devlet çetesini de kuran ‘gizli’ damgalı bir belgeydi.

Aralık 1992'de hazırlanan rapor 1993 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a sunuluyor. Belgede, PKK'nin kuruluşu ve eylemleri aktarılarak, nasıl bir mücadele yöntemi uygulanması gerektiğine yer veriliyor.

Peki belge nasıl oldu da sahafın eline geçti? Bu yılın başında İstanbul Balmumcu’da bir ev satışa çıkarıldı. Evi satan Ahmet Özal’dı; yani belgenin sunulduğu Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu. Ahmet Özal konuyla ilgili Gök'e “Belgenin çıktığı Turgut Özal’ın İstanbul’daki evi. Bir süre önce sattık. Evde böyle belgeler olduğunu bilmiyorum. Çok ilginçmiş” dedi.

Ev satıldı. Evde bol miktarda kağıt ve kitap vardı. Bunları alsın diye de bir kağıt hurdacısıyla anlaşıldı. İşte sahaf Ahmet Bey'i arayan kağıt hurdacısı oydu. Turgut Özal’ın bir dönem ofis gibi de kullandığı anlaşılan evden çıkan belgelerin, kitapların neredeyse tamamı Özal’a aitti ve neredeyse hepsi kağıt hamuru olmak üzere hurdacıya gitti.

Kaynak: 10 Haber- Masum Gök