31 Mart’ta düzenlenen yerel seçimlerde İstanbul’daki birçok ilçe AK Parti’den CHP’ye geçti.

Bu ilçelerden biri Tuzla.

Politikyol, dün yayınladığı haberlerle Tuzla Belediyesi’nin, yeni başkan mazbatasını almadan önce yüklü miktarlarda çok sayıda ihale sözleşmesi imzaladığını açığa çıkarmıştı.

Bu ihaleler şöyleydi:

  • ‘Anne çocuk eğitim merkezi ile kadın koordinasyon merkezi kursiyerlerine dağıtılmak üzere kadın kol saati alımı’ ihalesi. Sözleşme 27 Mart’ta imzalandı. Sözleşmenin tutarı 1 milyon 817 bin lira.
  • ‘Hoş geldin bebek ve Tuzla’ya hoş geldin projeleri kapsamında hediye seti alımı’ ihalesi. Sözleşme 2 Nisan’da imzalandı. Sözleşmenin tutarı 2 milyon 943 bin lira.
  • ‘2024 yılı park yapımı, park revizyonu, saha yapımı ve revizyonu işleri, fidanlık muhtelif malzeme alımı’ ihalesi. Sözleşme 2 Nisan’da imzalandı. Sözleşmenin tutarı 62 milyon 458 bin lira.

Tuzla Belediyesi, yeni başkan mazbatasını almadan önce yüklü miktarlarda ihale sözleşmesi imzalamaya devam ediyor.

EKAP’a imzalanan sözleşmelerle ilgili yeni bilgiler eklendi.

Seçimden sonra imzalanan sözleşmeler

Belediye, 19 Mart’ta ‘Tuzla kart alımı’ isminde ihale düzenledi. Sözleşmesi 2 Nisan’da yayınlanan ihalenin tutarı 1 milyon 267 bin 500 lira. İhaleyi Lodos ‘Bilgisayar Yazılım Donanım ve Danışmanlık Turizm Ticaret Limited Şirketi’ kazandı.

Doğal Gaz Faturalarında Büyük Oranda Artış Bekleniyor! Doğal Gaz Faturalarında Büyük Oranda Artış Bekleniyor!

Söz konusu şirket, Tuzla Belediyesi başta olmak üzere kamudan 2011’den beri yaklaşık 30 milyon lira tutarında 37 ihale kazandı.

Belediye 7 Mart’ta ‘Muhtelif ebatlarda evsel atık toplama ekipmanı alımı’ ve 8 Mart’ta ‘Muhtelif ebatlarda sıfır atık toplama ekipmanı alımı’ isminde iki ihale düzenledi.

7 Mart’ta düzenlenen ihalenin tutarı 16 milyon 312 bin lira. Diğer ihalenin tutarı 5 milyon 886 bin lira.

İki ihalenin sözleşmesi de 2 Nisan’da imzalandı. İki ihale de ‘Uçak Plastik Kalıp Metal İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ’ye gitti.

Seçim arifesinde de sözleşme imzalanmış

Bunun haricinde Tuzla Belediyesi’nin 28 Mart’ta yani seçimden hemen önce imzaladığı iki ihale sözleşmesi bulunuyor.

Belediye, 11 Mart’ta ‘Bilişim ve sarf malzeme alımı’ isminde bir ihale düzenledi. 4 milyon 980 bin lira tutarındaki ihaleyi ‘Adata Elektronik Güvenlik’ aldı.

Adata Elektronik, 2013’ten beri kamudan 36 milyon lira tutarında 70’ten fazla ihale aldı.

Sözleşmesi 28 Mart’ta imzalanan diğer ihalenin ismiyse ‘Arama kurtarma ekibi personellerine ve gönüllü üyelere arama kurtarma eğitimi verilmesi hizmetinin yerine getirilmesi.’

799 bin lira tutarındaki ihalenin kazananı ‘Zirve Eğitim Kursları Teknoloji ve İletişim Hizmetleri’ oldu. Bu şirket de Tuzla Belediyesi dahil kamudan çok sayıda ihale almıştı.

Böylelikle EKAP’ta yer alan şu anki bilgilere göre Tuzla Belediyesi 27-28 Mart’ta toplam 7 milyon 596 bin lira, 2 Nisan’da toplam 88 milyon 866 bin lira tutarında sözleşme imzaladı.

Kaynak: Politik Yol- Mehmet Baran Kılıç