İstanbul Beşiktaş'ta ramazan nedeniyle kapsamlı bir tadilata alınan Masquerade adlı gece kulübünde çıkan yangında 29 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Türkiye'yi yasa boğan yangın, dün saat 12.47'de meydana geldi.

Gayrettepe Mahallesi, Yıldız Posta Caddesi, Sinan Pasajı No:38'de yer alan 16 katlı binanın altındaki ünlü eğlence mekanı Masquerade Club bir süre önce tadilata alınmıştı.

Ünlü gece kulübü Masquerade’de 29 kişiye mezar olan yangında ihmaller zinciri

ADETA ÖLÜM KAPANI

Dün de işçiler rutin çalışmalarını sürdürürken, iddiaya göre; kaynak sırasında kıvılcımlar yakındaki tiner kutusuna sıçradı.

Ünlü gece kulübü Masquerade’de 29 kişiye mezar olan yangında ihmaller zinciri

Bomba gibi patlayan tiner kutusundan yayılan alevler saniyeler içerisinde mekanın duvarlarını ve tavanını kapatan ve ses izolasyonu sağlayan yalıtım malzemelerini tutuşturdu.

Ünlü gece kulübü Masquerade’de 29 kişiye mezar olan yangında ihmaller zinciri

Bazı işçiler alevlerden ve yoğun dumandan kurtulup kendilerini dışarı atarken içeride kalan diğer işçiler ise ölüm kapanına kısıldı.

Ünlü gece kulübü Masquerade'de 29 kişiye mezar olan yangında ihmaller zinciri

Bir diğer iddiaya göre ise mekana sis pompalayan vanalardan biri patladı ve yangın çıkardı.

Öte yandan işyerinin ilk ruhsatı 1987'de, ikinci ruhsatı ise el değiştirme sebebi ile 2018 yılında aldığı öğrenildi.

TADİLAT İZNİ ALINMAMIŞ

Beşiktaş Belediyesi'nden yapılan açıklamada "Tadilat süreciyle ilgili belediyemize herhangi bir başvuru yapılmamış, izin alınmamış, bilgi verilmemiştir. Kurum olarak, olayın takipçisi olacağız" denildi.

3 SAVCI İLE SORUŞTURMA

Yangınla ilgili idari soruşturma başlatılırken, 2 mülkiye müfettişi görevlendirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada 3 cumhuriyet savcısının görevlendirilmesi yapıldı.

Bursa'da da Üretim Yapan Kamyon Firması TEO İflas Etti! Bursa'da da Üretim Yapan Kamyon Firması TEO İflas Etti!

Olay yeri incelemesi ve delil toplama çalışmaları sürerken iş güvenliği ve yangın uzmanlarının yer aldığı, 3 kişilik bilirkişi ekibi de yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışma yapıyor.

Soruşturma kapsamında iş yeri ortakları Şehzade Ş. ve Mehmet Memduh C., mesul müdür İsmet Ş., işletme müdürü Arda Arman P., işyeri muhasebecisi Salim A. tadilattaki metal işlerinden sorumlu Kahraman E., metal işleri firma sahibi Çağatay A. ve mobilyacı Ercan E. olmak üzere toplam 9 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Olay yerinde hayatını kaybedenlerin cesetleri ambulanslarla Adli Tıp Kurumu'na götürülürken yakınları ise fenalık geçirdi.

Ünlü gece kulübü Masquerade'de 29 kişiye mezar olan yangında ihmaller zinciri

26 AMBULANS VE 1 UMKE TİMİ GÖREVLENDİRİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da meydana gelen yangına 26 adet ambulans ve 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) timinin görevlendirildiğini duyurdu.

ÖLENLERİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Faciada yaşamını yitiren 29 kişinin isimleri şöyle: Kadir Orhanoğlu, Ahmet Uzun, Ahmet Kartal, Barış Güngör, Fahrettin Korkut, Kardeşi Musa Korkut, Atanur Aladağ, Mehmet Okumuş, Özkan Baş, Efe Demir, Gökay Tevlek (Dj), Gökhan Yıldırım, Adem Özçelik, Gökhan Akbulut, Alparslan Salih Derelioğlu, Sinan Yılmaz, Ahmet Mehduş, Ramazan Altan, Shır Agha Bigzade, Şivan Dolu, Hüseyin Ak, Muhammed Ali Yıldırım, Ahmet Sever, Barış Güngör, Emrah Demiroğlu, Cengiz Aksoy, Binali Çayır, Yılmaz Kıhrı ve Akın Kıhrı. Yangında ölen çalışanlardan Atanur Aladağ'ın aşçı olduğu, Yılmaz Kıhrı ile oğlu Akin Kıhrı'nın tadilatta kaynak ustası olarak çalıştığı belirtildi.