Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre, açık öğretimde kayıtlı öğrenci sayısı 2021-2022'den 2022-2023'e 1.6 milyondan fazla düştü. Bu durum, "Yükseköğretimden Büyük Kopuş" başlıklı haberlere konu oldu.

Ancak YÖK, bu düşüşün 4 dönem ve üstü pasif öğrencilerin kayıtlarının silinmesiyle gerçekleştiğini açıkladı. Bu öğrenciler, 5.5 yıldan fazla süredir aynı bölüme kayıtlı olmalarına rağmen sınavlara girmemiş ve kayıt yenilememişler. Kaydı silinen öğrencilerin %50'sinin ise 8 yıldan fazla süredir kayıtlı olduğu görülüyor.

YÖK'ün açıklamasından bazı dikkat çekici bilgiler

Kayıt Silme Nedeni: 4 dönem ve üstü pasif öğrencilerin kayıtlarının silinmesi. Etkilenen Öğrenci Sayısı: 1 milyon 856 bin 750 öğrenci.

Elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı? Elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?

Kayıt Süresi: Kaydı silinen öğrencilerin %80'i 5.5 yıldan, %50'si 8 yıldan fazla süredir kayıtlı.

Sınavsız Geçiş: Kaydı silinen 935 bin kişinin sınavsız ikinci üniversite veya sınavsız dikey geçiş kapsamında açıköğretim programlarına kayıtlı olduğu görülüyor. YÖK, bu uygulamanın amacının "kayıtlı olup aktif olarak eğitim görmeyen öğrencilerin sistemde yer kaplamasını engellemek ve aktif öğrenci sayısının gerçekçi bir şekilde yansıtılmasını sağlamak" olduğunu açıkladı.